Gündem

Belçikalı Müslümanlar Helal Kesim Yasağına Karşı İmza Kampanyası Başlattı

Belçika’daki Müslümanlar, hayvan refahı adı altında dinin usullere göre hayvan kesiminin yasaklanmasının Brüksel bölge parlamentosu tarafından da yasalaştırılmasına karşı imza kampanyası başlattı.
10 Mayıs 2022
Belçika, hayvan refahı gerekçesi ile Müslümanlarla Yahudilerin dinî usullere göre hayvan kesimini yasaklıyor. @shutterstock

Belçika’da Flaman ve Valonya parlamentolarından sonra şimdi de Brüksel bölgesel parlamentosu dinî usullere göre hayvan kesimini yasaklamayı gündemine aldı. Bunun üzerine Belçika’daki Müslümanlar yasağın yasalaşmaması için bir imza kampanyası başlattı.

Belçika İslam Federasyonu (BİF) ile Belçika İslam Koordinasyon Kurulu’nun (CIB) çatısı altındaki kurumlarla birlikte başlattığı imza kampanyasına 16 yaşından büyük herkes katılabiliyor. İmza kampanyası online olarak www.cclc.be/petition sitesinde yapılıyor.

Belçika’daki Müslümanlar, dinî usullere göre hayvan kesiminin yasaklanmasının Müslümanlarla Yahudilerin din özgürlüğünün kısıtlandığı anlamına geldiğini belirtiyorlar. Müslümanlar gerçek hayvan refahına itiraz etmediklerini aksine evet diyerek hayvanlara eziyet edilmesin karşı çıktıklarını açıkladı.

Belçika’daki Müslümanlar, hayvan refahını temini gerekçesi ile yasaklanmak istenen dini usullere göre göre hayvan kesimi dolayısıyla özellikle Kurban Bayramında büyük mağduriyet yaşamışlardı.

Belçika’da Flaman Bölgesi 01 Ocak 2019, Valonya Bölgesi de 01 Eylül 2019 tarihinde hayvan refahını temin amacıyla, Müslümanlarla Yahudilerin dinî usullere göre hayvan kesimini yasaklamıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş