Gündem

BM: Ukrayna’da Çok Sayıda Okul, Hastane ve İbadethane Zarar Gördü

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya ile savaşın sürdüğü Ukrayna'da çok sayıda okul, hastane ve ibadethanenin zarar gördüğü veya yıkıldığını bildirdi.
10 Mayıs 2022
Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaşın en derin izlerinin görüldüğü Volnovaha, hayalet kente dönüştü. Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'in 18 bölgesinden biri olan Volnovaha, 11 Mart’tan itibaren Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donetsk’teki sözde ayrılıkçı yönetimin kontrolünde bulunuyor. @aa

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Takip Misyonu Başkanı Matilda Bogner, Ukrayna’da çok sayıda okul, hastane ve ibadethanenin zarar gördüğünü veya yıkıldığını açıkladı.

Ukrayna ziyaretine dair gözlemlerini aktaran Matilda Bogner, geçen haftaki ziyareti kapsamında başkent Kiev ve Çernihiv bölgelerinde 14 kenti gezdiğini belirten Bogner, martın sonuna kadar süren Rus birliklerinin işgalinin ardından buradaki yaşam alanlarının harabeye döndüğü ve sivillerin zor durumda olduğunu vurguladı.

Bogner, “Çok sayıda sivil, ailesinin ve akrabasının öldürüldüğü, tutuklandığı veya kayıplara karıştığını bize aktardı. Makariv’de 5 üyeli bir aile, şehri terk ederken hedef alındı. Aileden iki kişi canlı kaldı.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın saldırdığı birçok şehirde sivillerin su ve gıda bulmakta zorlandığını belirten Bogner, bu bölgelerde altyapıların çökmesi nedeniyle sağlık hizmetlerinin de zorlaştığını kaydetti.

Bogner, Buça ve Kiev’in kuzeyinde Rus birliklerinin 300’ün üzerinde sivili katlettiğine dair haberler aldıklarını belirterek, bu rakamın tespit edilenden daha yüksek olabileceğini hatırlattı.

3 bin 381 sivil hayatını kaybetti

BM’nin verilerine göre, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana 3 bin 381 sivilin Rusya’nın saldırıları sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Bogner, 3 bin 680 kişinin de yaralandığını vurguladı.

Bogner, ziyaret ettiği bölgelerin hepsinde ikamet alanlarının zarar gördüğü, bunun yanı sıra çok sayıda okul, hastane ve ibadethanenin yıkıldığını bildirdi.

Ukrayna Genelinde Müslüman, Hristiyan ve Yahudilere ait en az 50 ibadethanenin çatışmalar sonucu kullanılamaz hale geldiğini vurgulayan Bogner, “Yoğun çatışmaların sürdüğü bölgelerde can kayıplarının artması ve sağlık merkezlerinin zarar görmesi, sivillerin temel sağlık hizmetlerine ulaşımını imkansız kılıyor.” dedi.

Matilda Bogner, temas kurdukları sivillerden Rus birliklerinin Ukraynalılara yönelik tecavüz, tutuklama ve kayıplara karıştırma gibi eylemlerde bulunduklarına dair haber aldıklarını da kaydetti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş