Toplum

Almanya’da Motosiklet Meraklılarına Müjde: Sınavsız Ehliyet Sahibi Olabilirsiniz!

Almanya’da sınvasız motosiklet düzenlemesi ile dileyenler 100 km hız yapan motosiklet ehliyetine sınavsız sahip olabiliyor.
12 Mayıs 2022
@Shutterstock

Almanya’da motosiklet meraklıları belirli şartları yerine getirmeleri takdirde sınavsız bir şekilde motosiklet ehliyeti sahibi olabiliyor. Sınavsız motosiklet düzenlemesine göre, B/BE sınıfı araba ehliyeti olan kişiler 2020 yılından beri sadece belirli derslere katılarak 100 km hız yapan motosikletleri sürebiliyor.

Hangı Şartlar Gerekli?

Söz konusu kişilerin motorsiklet sürebilmeleri için gerekli şartlar arasında, en az 25 yaşında olmak, en az 5 yıl ehliyet sahibi olmak ve motosiklet ehliyeti için sürücü okulunda 9 derse katılmış olmak yer alıyor.

Yeni Ehliyeti Nerden ve Nasıl Alabilirim?

Buna göre söz konusu aday kişi derslere katıldıktan sonra sürücü okulundan almış olduğu katılım belgesi ile Ulaştırma Dairesi’ne (Alm. Straßenverkehrsamt) müracaat ettikten sonra yeni ehliyetine kavuşabiliyor.

Yeni Motosiklet Ehliyetinin Ücreti Ne Kadar?

Motosiklet ehliyeti için dersler ve işlem parası dahil ücretler eyatlete göre değişkenlik gösteriyor. Buna göre söz konusu kişilerin 700 ila 900 Euro’yu gözden çıkarması gerekiyor.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş