İsveç

İsveç’te Irkçı Siyasetçi Paludan Yine Kur’an-ı Kerim Yakacak

Danimarkalı/İsveçli aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) Başkanı Rasmus Paludan, cami yakınında yine Kur'an-ı Kerim yakacak. Polis, karşı gösteri yapılmamasını istedi.
12 Mayıs 2022
Irkçı siyasetçi bir kez daha Kur'an yakma izni aldı. Polis karşı gösteri yapılmamasını istedi. @aa

Irkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) Başkanı Rasmus Paludan’a Kur’an-ı Kerim yakma izni çıktı. Irkçı siyasetçi, 12-13 Mayıs’ta başkent Stockholm’de Müslümanların kalabalık yaşadığı Hallunda ve Husby mahallelerinin yanı sıra Göteborg, Boras, Trollhattan kentlerinde de Kur’an-ı Kerim yakmak için gösteri izni istemişti. Gösteri iznini onaylayan polis, karşı göstericilerin de olay çıkarmaması için uyarıda bulundu.

İsveçli profesör, Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının yasaklanmasını istedi

Göteborg Üniversitesi Siyasi Bilim Uzmanı Profesör Bo Rothstein, Expressen gazetesi için kaleme aldığı makalede, Kur’an-ı Kerim gibi özel kitapların yakılmasının ifade özgürlüğüne girmediğini ve evrensel bir suç olması gerektiğini belirtti.

Nazi Almanya’sında 1933’te, “Kitap yakma şenliği” adı altında 25 bin kitabın yakılmasına atıfta bulunan ve o günden sonra kitapların toplu yakılmasına Avrupa’da siyasi yasak geldiğini hatırlatan Rothstein, Kur’an-ı Kerim’in de yakılmasının bu yasaya dahil edilmesini istedi. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş