Toplum

Almanya’da Emekliler ve Öğrenciler Enerji Yardımı Alamayacak

Almanya‘da çalışanlarla ev kirası yardımı alanlara yapılacak olan 300 Euroluk enerji yardımından emeklilerle öğrenciler ve geçici sosyal yardım ile ebeveyn ödeneği alanlar da yararlanamayacak.
17 Mayıs 2022
@shutterstock

Almanya’da federal hükümetin çalışanlar için yapmayı planladığı 300 Euroluk enerji masrafları yardımından emeklilerle öğrenciler faydalanamayacak. Enerji masrafları yardımından ayrıca hastalık parası, geçici sosyal yardım ödeneği (Übergansgeld) ve ebeveynlik ödeneği (Elterngeld) alanlar da yararlanamayacak.

Geçen hafta Eyaletler Meclisi’nde (Bundesrat) yapılan görüşmelerde, Federal Maliye Bakanlığının ek bütçe tasarısında enerji yardımlarının belirli kesimlere ödeneceğinin yer alması tartışma meydana getirdi.

Özellikle Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) yönetimindeki eyaletler 300 euroluk enerji yardımından destek priminin emeklilere ve öğrencilere de ödenmemesini eleştirdi. Kuzey Ren Vestfalya ve Hessen eyalet başbakanları, enerji yardımına asıl ihtiyaç duyan kesimin dışarıda tutulduğunu, dolayısıyla, bu haliyle ek bütçenin kabul edilebilir olmadığını açıkladı.

Aşağı Saksonya Eyalet Maliye Bakanı CDU’lu Reinhold Hilbers de, yaradımı Federal Hükümetin kararlaştırdığını ama yükünün de eyaletlere yüklenmek istendiğini bu yüzden de, tasarıyı onaylamayacaklarını açıkıladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş