Gündem

Almanya’da Çocuk İstismarı Yüzde 108 Arattı

Almanya'da 2021 yılında çocuk istismarı vakalarının bir önceki yıla göre yüzde 108 artarak 39 bin 171 olduğu açıklandı. İçişleri Bakanı Faeser, gelişmeyi şok edici olarak değerlendirdi.
30 Mayıs 2022
Almanya'da çocuklara ve gençlere yönelik cinsel şiddet görüntülerinin yayılması, elde edilmesi, bulundurulması ve üretilmesine yönelik 2020'de 18 bin 761, geçen yıl ise 39 bin 171 olayın kayıtlara geçtiği belirtildi. @aa

Almanya’da geçen sene, bir sene önceye göre çocuk istismarı vakalarında çok ciddi artışlar yaşandığı açıklandı. Çocukların Cinsel İstismarından Sorumlu Bağımsız Komisyonun hazırladığı “Çocuk İstismarı Raporu”na göre, 2021 yılında istismar vakalarındaki artışın yüzde 108 olduğu tespit edildi.

Bu arada, Çocukların Cinsel İstismarından Sorumlu Bağımsız Komisyonun hazırladığı rapor Berlin’de düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Endişe verici Artış

Çocuklara ve gençlere yönelik cinsel şiddet görüntülerinin yayılması, elde edilmesi, bulundurulması ve üretilmesine yönelik 2020’de 18 bin 761, geçen yıl ise 39 bin 171 olayın kayıtlara geçtiği belirtildi. Bunun da yüzde 108 artış anlamına geldiğine dikkat çekildi.
2020’de 16 bin 921 olan cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 2021’de 17 bin 704 olarak tespit edildi.

145 Çocuk Şiddet Nedeniyle Öldü

Ülkede geçen yıl şiddet nedeniyle ölen çocuk sayısının 145 olduğu aktarıldı.

Özellikle sosyal medyada istismar tasvirleri yayan veya üreten çocuk ve gençlerin sayısının, 2018’den bu yana on kattan fazla arttığı, bildirilmeyen suçların ise çok daha fazla olduğu ifade edildi.

Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Holger Münch, ülkede yıllık ortalama her gün 49 çocuğun cinsel şiddete maruz kaldığını aktardı.

Münch, “Toplumun en zayıf üyeleri olan çocuklara ve gençlere yönelik en ciddi şiddet eylemleri yasaklanmalı, yargılanmalı ve sonlandırılmalıdır. Bu nedenle, devam eden herhangi bir kötüye kullanımı erken bir aşamada tespit etmek ve önlemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.” dedi.

Çocukların Cinsel İstismarından Sorumlu Bağımsız Komisyon üyesi Kerstin Claus çocuk istismarı sayısının artış göstermesine dikkati çekerek, “İnterneti çocuklarımıza daha güvenilir hale getirmeliyiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Faeser: Şok Edici

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de yaptığı yazılı açıklamada, ülkede 2021’de ortalama her gün 49 çocuğun cinsel şiddete maruz kalmasının şok edici olduğunu belirterek, “Federal İçişleri Bakanı olarak benim için ve soruşturma makamlarımız için çocukları korumak en büyük önceliktir. Hiçbir fail, kovuşturmadan kendini güvende hissetmemelidir.” ifadesini kullandı. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş