Gündem

Fransa’da İçişleri Bakanı: “Uzun Etek İslamcı Bir Saldırıdır”

Fransa’da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, şimdi de okullarda uzun etek giyen öğrenci ve öğretmenlere taktı. Darmanin, Fransa’daki okullarda laikliğe karşı davranış şikayetlerinin arttığını bunun başında da uzun etek geldiğini açıkladı.
Mine Çelik
19 Ekim 2022
Fransa İçişleri Bakanı Darmanin: "Uzun etek, laikliğe karşı İslamcı biri saldırıdır." @shutterstock

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin bu sefer de öğrencilerle öğretmenlerin okullarda uzun etek giymesine taktı. Okullarda laikliğe aykırı davranışlarla ilgili olarak şikayetlerin arttığını, bu şikayetlerin başında da öğrencilerin uzun etek giymeye başlamasının olduğunu söyledi.

Darmanin, öğrencilerin okullarda uzun kıyafet giymesini “İslamcı bir saldırı” olarak niteledi. Bakan Darmanin, “Bu sadece bir gençlik krizi değildir, bizim değer sistemimize ve laikliğe saldırıdır.” ifadesini kullandı.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, okullarda uzun eteklilerden veya uzun eteklilere destek verenlerden tehdit geleceği uyarısı da yaptı ve valilere eğitim camiasına gereken desteğin yapılması konusunda talimat verdi. Darmanin “Tehditlere maruz kalacak eğitim personeline gereken tüm yardım yapılacak.” dedi.

Vatandaşlıktan sorumlu devlet sekreteri Sonia Backès, da eğitim sezonunun başlamasıyla laikiliğin ihlali bildirimlerinin artmasının sebebinin “İslamcıların gençlere özendirdikleri geleneksel kıyafetlerin meyvesi” olduğunu ileri sürdü.

Eğitim Bakanlığı’nın perşembe günü açıkladığı rakamlara göre, Eylül ayında orta ve lise seviyesindeki okullarda laikliğin ihlalini kapsayan 313 rapor gönderildi. Bu rakamın 2022’nin ilk döneme nazaran artış gösterdiği ifade ediliyor.

Fransa Eğitim Bakanı Pap Ndiaye, 2004 yılının okullarda “Dini kıyafet ve simgelerin yasaklandığı” kanunun bu uygulamalara karşı yeterli olduğunu ifade ederek, sıkı bir şekilde uygulanacağını ekledi.

Bazı okul müdürlerinin dini kıyafet olarak belirledikleri uzun ve bol kıyafetlerin kastedildiği belirsizlik, ise Müslüman öğrencileri mağdur etmesi bekleniyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş