Toplum

Almanya’da Hükümet Aile Birleşimini Kolaylaştıracak

Alman hükümeti, Avrupa Adalet Divanı'nın baskısı sonrası aile birleşimi başvurularını daha hızlı bir şekilde işleme alacak.
01 Kasım 2022
@aa

Alman hükümeti, çocuklar, gençler ve ebeveynler için aile birleşimi vize başvurularının daha hızlı işleme alınacağını aktardı. Bununla birlikte Avrupa Adalet Divanı’nın aile birleşimi ile alakalı aldığı çeşitli kararlarının gerekliliklerinin en hızlı şekilde uygulanması hedefleniyor.

Avrupa Adalet Divanı’ndan Alman resmî dairelerine eleştiri

Avrupa Adalet Divanı, daha önce Alman resmî daireleri eleştirmiş, aile birleşimine yönelik uygulamaların hukuka aykırı olduğunu belirtmişti. Buna göre 18 yaşından küçük mültecilerin belirli koşullar altında, prosedür sürecinde reşit yaşa ulaşmış olsalar bile, ailelerini Almanya’ya getirmelerine izin verildi. Aynı durumun, reşit olan ve Almanya’da mülteci olarak tanınan ebeveynlerinin yanına gelmek isteyen çocuklar ya da gençler için de geçerli.

ihtilaflı durumda kalan vize başvurularını onay

Ayrıca AAD tarafından kesin karara bağlanan davalar nedeniyle Almanya Dışişleri Bakanlığı şimdiye kadar ihtilaflı durumda kalan vize başvurularını onaylama kararı aldı. Yurt dışındaki temsilciliklerinde, hakkında idari karar çıkması beklenen 330 civarı ihtilaflı dosya bulunuyor. Benzer şekilde yargı kararı beklenen 250 civarı dosya olduğu da biliniyor.

Almanya’da aile birleşimi

Almanya’da resmî makamlarda, reşit olmayan ve refakatsiz mültecilerin iltica işlemleri ortalama olarak 8 ay süre alıyor. Başvuruda bulunan kişilerin ortalama yaşı ise 15 olarak göze çarpıyor. 2018 yılından bu yana Almanya’da yaklaşık 15 bin mültecinin başvurusu önce reddedildi, daha sonra kabul gördü.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş