Toplum

Almanya’da Yeni Çifte Vatandaşlık Yasası Geliyor: Herkesi Kapsayacak!

Almanya’da hükümet, milyonlarca Türkiye kökenliyi de ilgilendiren çifte vatandaşlık yasasını gündemine aldığını duyurdu.
01 Kasım 2022

Almanya’da Federal Hükümet milyonlarca Türkiye kökenliyi de yakından ilgilendiren çifte vatandaşlığa imkan sağlayacak yasa tasarısını gündemine aldı. Almanya’da İngilizce yayın yapan The Local haber sitesinde yer alan habere göre, yasanın onaylanması durumunda, çifte vatandaşlığa imkan tanınacak, Alman vatandaşlığına geçişler kolaylaştırılacak, vatandaşlıkta 8 yıl ülkede yaşama mecburiyeti 5 yıla düşürülecek. İyi uyum sağlayanlar da ise süre 3 yıla indirilebilecek.

“yabancı kökenlilere, vatandaşlık imkanı tanınmalı”

Almanya İçişleri Bakanlığı kaynaklarından konuyla ilgili yapılan açıklamada da “Almanya’da kalmak isteyen yabancı kökenlilere, vatandaşlık imkanı tanınmalı. Çifte Vatandaşlık Yasası’nın modernize edilmesi bunun için gerekli zemini oluşturacak.” ifadeleri kullanıldı.

ülkede yaşama süresi düşürülecek

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ayrıca vatandaşlık hakkı için ülkede yaşama süresi düşürülecek. Mevcut durumda 8 yıl olan sürenin 5 yıla düşürülmesi bekleniyor. Ülkede ayrıca Alman toplumuna uyum sağlandığının belgelenmesi durumunda, bu sürenin 3 yıla kadar indirilebileceğinin de altı çizildi.

“geç kalınmış bir değişiklik”

Hükümette yer alan Yeşiller Partisi Uyum ve Göç sözcüsü Filiz Polat da yaptığı açıklamada da çifte vatandaşlık hakkının geç kalınmış bir değişiklik olduğunu belirtti. “Modern bir Çifte Vatandaşlık Yasası, Almanya gibi bir ülke için şart. Vatandaşlık hakkı, kalıcı bir eşitlik ve aidiyetin bağı haline gelmiş olacak.” diye ekledi.

“biz-siz ayrımı olmayan bir ülkede yaşamak istiyorum”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “Vatandaşlık yasasını en modern hale getirmek istiyoruz. Herkesin kendi isteğine göre gelişebileceği, “biz” ve “siz” ayrımı yapılmaksızın, kendisine has bir birey olarak kabul görebileceği bir ülkede yaşamak istiyorum. İşte ben tam olarak böyle bir ülkenin başbakanıyım.” ifadelerini kullanmıştı.

Almanya’da Çifte Vatandaşlık

Avrupa’da bazı üleker 2015 yılında Çifte Vatandalık Yasası’nı modernize etmiş, bu hakkı tüm yabancı kökenlilere tanımıştı. Angela Merkel Başbakanlığında Almanya ise bu karara karşı çıkmıştı. Almanya’da yıllardır yaşayan yabancı kökenli vatandaşlar, çifte vatandaşlık ümidini artık yitirmişken, 2021 yılında koalisyon ortakları, çifte vatandaşlık imkanını oluşturmak için göçmen kanununda değişikliğe gitmek istediğini açıklamıştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş