Gündem

Almanya’da Müslümanlara Neredeyse Her Gün Bir Saldırı Yapılıyor

Almanya'da 2022 yılında camilere ve Müslümanlara yönelik neredeyse her gün bir saldırı meydana geldi. Geçen sene toplamda 569 saldırı kayıtlara geçti. Ancak bu rakamların gerçek saldırı sayısından daha az olduğu tahmin ediliyor.
06 Mart 2023

Almanya’da geçtiğimiz yıl neredeyse her günde bir camilere ve Müslümanlara karşı saldırı yapıldığı tespit edildi. Islamiq haber sitesinin bildirdiğine göre, Almanya’da geçen yıl Müslümanlara ve camilere karşı 569 saldırı yapıldığı kayıt altına alındı. Almanya İslam Konseyi Genel Sekreteri Murat Gümüş ortaya konulan rakamların Müslümanlara ve camilere yapılan saldırıları tam olarak yansıtmadığını söyledi.

Müslümanlara ve camilere yapılan saldırılara dair bilgiler Federal İçişleri Bakanlığı tarafından Sol Parti’nin sorgu önergesine verilen cevapta ortaya çıktı.

Saldırıların faillerinin ağırlıklı olarak aşırı sağcı olduğu bildirilerken, kayda geçen suçlar arasında internet aracılığı ile halkı Müslümanlara karşı kışkırtma, tehdit mektupları ve kişisel saldırıların yanı sıra mülke zarar verme ve duvar yazıları da yer alıyor.

Her Saldırı Saldırı Sayılmıyor

İçişleri Bakanlığının yaptığı bilgilendirmeye göre, 569 hadisede 25 kişi hafif yaralanırken sadece bir şüpheli tutuklanmış bulunuyor.

Verilen bilgilere göre Almanya’da her haftada bir, bir camiye saldırı düzenlenmiş bulunuyor. Ancak bu saldırılardan sadece 45’i suç olarak kayıtlara geçerken, cami binaları haricindeki ibadet yeri olarak kullanılan alanlara, cami dernekleri ile diğer İslami kurumlara yapılan saldırılar bulunmuyor.

Rakamlar gerçekçi mi?

Almanya İslam Konseyi Genel Sekreteri Murat Gümüş, Federal İçişleri Bakanlığının İslam karşıtı suçlar hakkındaki bilgilendirmesi üzerine yaptığı açıklamada, verilen rakamların İslamofobik suçların gerçek sayısını yansıtıp yansıtmadığının tartışmalı olduğunu söyledi. Gümüş, rakamlardaki olası tutarsızlığın bir nedenini camilere yönelik saldırıların hepsinin cami saldırısı olarak kaydedilmemesi olduğunu bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş