Gündem

Almanya’da Korkutan Kene Uyarısı

Robert Koch Enstitüsü, Almanya'nın özellikle Bavyera ve Baden-Württemberg eyaletleri ve ülke genelinde 180 ilçe için kene uyarısı yaptı. Uzmanlar, vatandaşlara aşı olmalarını tavsiye etti.
07 Mart 2023
@Shutterstock

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü (RKI), havaların ısınmasıyla birlikte kenelerin ortaya çıkmaya başlamasının ardından FSME virüsüne karşı kritik uyarı geldi. Kenelerin insana yapışmasıyla bulaşan virüs, beyin veya beyin zarı iltihabına neden olabiliyor. Enstitü tarafından yayımlanan raporlara göre, Bavyera, Saksonya-Anhalt, Baden-Württemberg eyaletleri ve ülke genelinde 180 ilçe riskli alan ilan edildi.

aşı zorunluluğu Yazarlar | 30 Ocak 2022 Almanya’da Aşı Zorunluluğu 30 Ocak 2022

60 YAŞ VE ÜSTÜNE TBE AŞISI

Risk bölgelerinin sınıflandırılması, 2002’den 2022’ye kadar bildirilen TBE vakalarına ilişkin verilere dayanıyor. RKI’ye göre, özellikle Bavyera ve Baden-Württemberg’de, Güney Hessen’de, Thüringen’de, Saksonya’da ve geçen yıldan bu yana Brandenburg’da enfeksiyon riski bulunuyor. Ayrıca diğer eyaletlerde de münferit risk alanları mevcut. RKI’nin raporunda, belirlenen riskli bölgelerin dışında da enfeksiyon vakalarının bulunduğu kaydedildi. RKI verilerinde 2022’deki vakaların bir önceki yıla göre yüzde 30 arttığı ve iki kişinin hayatını kaybettiği bilgisi de yer aldı. Kaydedilen vaka sayılarının 2001 yılından bu yana 2012 yılında 195, 2020 yılında ise 717 olduğu belirtildi.

Uzmanlar özellikle 60 yaş ve üzerindekiler için uyarıda bulunurken Daimi Aşılama Komisyonu (STIKO), riskli bölgelerde yaşayanlar için TBE aşısı yapılmasını önerdi. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş