Toplum

Almanya’da Diplomasız Gençlerin Sayısı Artıyor

Almanya genelinde yapılan bir araştırmaya göre gençlerin okulu bırakma oranı 6,2’ye yükseldi. Yabancı gençlerin okulu bırakma oranı yüzde 13,4 olarak açıklanırken aynı yaştaki Alman gençlerin oranı 4,6 olarak kayıtlara geçti.
07 Mart 2023
@Shutterstock

Almanya’da Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan araştırma, her yıl zorunlu eğitimin sonunda çok sayıda gencin diplomasız okulu bıraktığını ortaya koydu. Bertelsmann Vakfı tarafından görevlendirilen eğitim araştırmacısı Klaus Klemm tarafından yapılan ve 6 Mart günü yayınlanan araştırma sonucuna göre, 2011 ile 2021 yılları arasında gençlerin okulu bırakma oranı yüzde 4,9 ile 7,2 arasında idi. Ülke genelinde ise bu oran yüzde 6,2 olarak açıklandı.

Gündem | 24 Aralık 2022 “Almanya’da Göçmen Kökenli Öğrenciler Daha Sık Saldırı ve Ayrımcılığa Uğruyor” 24 Aralık 2022

GÖÇMENLER DAHA YÜKSEK ORANDA OKULU BIRAKIYOR

Araştırmada 47 bin 490 gencin zorunlu eğitim sonrası durumları incelendiğinde, yabancı ülke vatandaşlığına sahip gençlerin okulu bırakma oranı yüzde 13,4 olarak belirtilirken aynı yaştaki Almanların okulu bırakma oranı yüzde 4,6 olarak açıklandı. Buna göre göçmen kökenlilerin Alman yaşıtlarına göre daha yüksek oranda okulu bıraktıkları dikkat çekti. Ayrıca araştırmada dikkat çeken bir başka unsur da mezun olma oranının ülke genelinde farklı dağılım gösterdiği oldu. Örneğin okulu bırakma oranı Bavyera’da yüzde 5,1 olarak açıklanırken, Bremen’de yüzde 10 olarak kaydedildi.

Bertelsmann Vakfı’ndan Nicole Hollenbach-Biele, “Eyaletlerdeki olumlu gelişmelere rağmen, son on yılda okul diploması olmayan gençlerin oranını düşürmek mümkün olmadı.” dedi. İş sektöründeki karmaşaya dikkat çeken Biele, diplomasız ve vasıfsız gençlerin güvencesiz işlere girme riskinin daha yüksek olduğuna da dikkat çekti.

Araştırma genel olarak erkeklerin kızlardan, yabancı gençlerin de Alman gençlerden daha yüksek oranda okulu bıraktıklarını ortaya koydu. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş