Gündem

Fransa’da İşçiler Emeklilik Reformuna Karşı Grevli Protesto Yaptı

Fransa'da emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkarmayı öngören tartışmalı reforma karşı yapılan grevli protesto sonrasında ülkede tren seferleri durdu, havayolu ulaşımı aksadı.
11 Mart 2023
@aa

Fransa’da emeklilik reformuna karşı işçiler greve gitti.  Grev sonrasında tren seferleri yapılamadı, hava ulaşımı aksadı.

Tartışmalı emeklilik reformuna karşı tepkiler atarken ülke çapında 250 gösteri düzenlendi.

Genel İş Sendikası (CGT) dahil ülkenin en büyük sendikaları, çok sayıda sektörün katılımıyla ülke çapında greve giderek ekonomiyi durma noktasına getirmekle tehdit ediyor.

Tren seferlerinin de aksaması nedeniyle hükümet, uzaktan çalışması mümkün olan kişileri evden çalışmaya davet etti.

Grevden hava yolu ulaşımı da etkilenirken Paris’deki Charles de Gaulle Havalimanı’nda uçuşların beşte biri, Orly Havalimanı’nda ise uçuşların dörtte biri iptal edildi.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede 1 Eylül’den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030’da 64’e çıkarılacağını ifade eden Borne, 2027’de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme şartı getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı reforma karşı ülke çapında 19 Ocak’tan bu yana birçok kez grev ve protesto düzenlendi.(c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş