Dünya

Çin, Müslüman Uygur Kadını, Çocuklarını Kur’an Kursu’na Gönderdiği İçin 21 Yıl Hapis Cezasına Çarptırdı

Çin yönetimi Ayşemhan Abdullah isimli bir Uygur kadını, 20 yıl önce çocuklarını Kur’an Kursu’na gönderdiği gerekçesi ile 21 yıl hapse mahkûm edildi.
12 Mart 2023
Çin, baskıcı Doğu Türkistan politikası ile Uygurları sindirmeye çalışıyor.

Çin komünist yönetiminin Doğu Türkistan’da uyguladığı asimilasyon ve zulüm politikaları farklı şekillerde devam ediyor. Son olarak, 20 yıl önce çocuklarını Kur’an Kursu’na gönderdiği gerekçesi ile bir Uygur kadının 21 yıl hapse mahkûm edildiği bildirildi.

Radio Free Asia’nın haberine göre, şu anda 61 yaşında bulunan Ayşemhan Abdulla, ergenlik çağındaki çocuklarını dinî eğitim almak üzere o zamanlar yasak olmayan ve evlerde yapılan Kur’an Kursu’na gönderdi. Ancak, Çin Komünist yönetiminin baskı politikaları sonucunda, Ayşemhan Abdulla, olaydan 20 yıl sonra “Çin devrimine karşı büyük suç” işlemekten dolayı 21 yıl hapse mahkûm edildi.

Çin “yasal olmayan dinî eğitim” adı altına Uygur Müslümanlarını mahkûm ederken bu zamana kadar en uzun süreli hapis cezası Ayşemhan Abulla’ya verildi.

Ayşemhan Abdullah’ın 2017 yılından beri Gulce şehrindeki Baykol Kadın Cezaevinde tutuklu bulunduğu belirtiliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş