Toplum

Yurt Dışında Yaşayan Engelliler Türkiye’de De Eşit Haklara Sahip Olacak

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının resmî makamlarca düzenlenen engelli kartlarının Türkiye’de de resmen tanınacağı açıklandı.
14 Mart 2023
@Shutterstock

TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul milletvekili Zafer Sırakaya, yabancı ülke makamları tarafından düzenlenen Engelli Kartı sahiplerinin Türkiye’deki haklardan yararlanabileceklerini söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonrası uygulamanın yürürlüğe girdiği belirtildi.

Yazarlar | 15 Ocak 2022 Almanya’da Engelli Çalışanlar – IV 15 Ocak 2022

Yeni uygulama ile yurt dışı Engelli Kartı’na sahip olan Türk vatandaşları, yabancı ülke makamlarınca düzenlenen Engelli Kimlik Kartları’nın, tercüme ettirip notere tasdik ettirdikten sonra kaymakamlık veya valilik tarafından onaylattırılması işlemi yapılarak ve Türkiye’de sosyal hizmet merkezlerinde tanıtılması durumunda, birçok haktan da yararlanabilecek.

Yeni uygulama ile bu kişiler, şehir içi toplu taşıma araçları ile, şehir içi ve şehirler arası demiryolu ulaştırma hizmetleri, şehir içi ve şehirler arası deniz ulaşımı hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Türk Hava Yolları A.Ş.’den alacağı yurtiçi uçak biletlerinden yüzde 25 indirim hakkı elde edecekler.

Yine BTK kararı kapsamında telefon, internet ve GSM faturalarından yüzde 25 indirimli faydalanabilecekler. Sinema biletleri de yüzde 50 indirimli olacak.

Belediyelerce ya da diğer yetkili makamlarca münhasıran engellilere sunulan ücretsiz veya indirimli diğer bütün hizmetlerden de yararlanabilecektir.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş