Toplum

Yurt Dışında Yaşayan Türkler Pazarkule Sınır Kapısı’nda Rahat Edecek

Edirne'de Pazarkule Sınır Kapısı'ndaki modernizasyon çalışmalarında sona gelindi. İnşa çalışmaları tamamlanan sınır kapısında tek olan peron sayısı, 3 giriş, 3 çıkış olmak üzere 6'ya çıkarıldı.
14 Mart 2023
@aa

Yurt dışında yaşayan milyonlarca Türkiye kökenli özellikle yaz döneminde araçlarıyla Türkiye’ye giriş yapıyor. Günlerce süren yolun üzerine sınır kapılarında oluşan uzun araç kuyrukları gidiş ve dönüş yolunu âdeta çileye çeviriyor.
Ülkeye giriş ve çıkışları rahatlatmak amaçlı Edirne’den Avrupa’ya açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nı genişletme çalışmaları tamamlandı.

@aa

Gümrük sahasının 4 bin metrekarelik kullanım alanı, 22 bin metrekareye kadar genişletildi. Yenileme çalışmaları sonrası modern görünüme kavuşan Pazarkule’de arama hangarı, sosyal donatı ve personel binaları da yer alıyor. Yolcu binasında idari üniteler, zemin katta alışveriş mağazaları bulunuyor. Sınır kapısında bunun yanında x-ray ofisi, mobil x-ray ve köpek eğitim merkezi, Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünün bulunduğu bina da yer alıyor.

PERON SAYISI ARTIRILDI

Çalışmaların büyük bölümünün tamamlandığı sınır kapısında sistem denemesi gerçekleştirildi. Çevre düzenleme işleri ve sistem çalışmalarının bitirilmesinin ardından resmi açılışın gelecek günlerde yapılması bekleniyor. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sezai Irmak, modernizasyon çalışmalarının Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Gündem | 1 Haziran 2020 Sıla Yolunda Belgrad-Sofya Arası 3 Saate Düşüyor 1 Haziran 2020

Pazarkule’deki çalışmalarla sınır kapısının modern görünüme kavuşturulduğunu belirten Irmak, “Ülkemize ve şehrimize yakışır bir gümrük kapısı inşa edildi. Her anlamda olumlu katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz. Peron sayılarının artması, giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlayacak. Yunanistan tarafında da görüşmeler yapılıyor, orada da gerçekleştirilecek genişletme çalışmaları çok faydalı olur.” dedi.

Irmak, yaz aylarında Edirne üzerinden binlerce gurbetçinin yurda giriş yaptığını anımsatarak, Pazarkule Sınır Kapısı’nın yeni yapısıyla daha çok kişiye hizmet olanağı sağlayacağını dile getirdi. (c,aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş