SILA YOLU
Gündem

Sıla Yolunda Belgrad-Sofya Arası 3 Saate Düşüyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, iki ülke arasındaki altyapı projelerini teftiş etti.
01 Haziran 2020

Bulgaristan Başbakanı Borisov’un davetlisi olarak ülkeye günü birlik ziyaret gerçekleştiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Sofya Havalimanı’nda resmi törenle karşılandı. Borisov ile Vucic, Bulgaristan’da yapım çalışmaları süren Sofya’yı Belgrad’a bağlayacak Avrupa Otoyolu ve Bulgaristan’da “Balkan Akımı” olarak adlandırılan 474 kilometrelik doğal gaz boru hattı yapım çalışmalarını teftiş etti.

Borisov, Avrupa Otoyolu’nun iki ülke arasındaki dostluk mesafesini daha da kısaltacağını söyledi. Vucic de iki başkentin arasındaki 400 kilometrelik mesafenin sadece 3 saat gibi kısa bir sürede geçilebileceğini ifade etti. Borisov, Vucic’i kendisinin bizzat kullandığı makam aracıyla inşaat alanını gezdirip, çalışmalar konusunda bilgi verdi.

Bulgaristan’dan Sırbistan’ın AB Üyeliğine Destek

Başbakan Borisov, yaptığı açıklamada, “Bu boru hattı sayesinde Rusya, Amerika, Suudi Arabistan, İsrail, Azerbaycan’dan ve diğer yerlerden gelecek doğal gazın dağıtımı buradan yapılabilecek. Enerji kaynaklarımızı çeşitlendirmek adına bu projeyi tüm kurallara uygun olarak gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Vucic de Bulgaristan’ın Sırbistan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine verdiği destek için teşekkür ederek, “Halklarımızın arasındaki dostluk bakidir. Sırbistan’da ister büyüteçle, isterse mikroskopla arayın, Bulgaristan hakkında kötü söz söyleyecek adam bulamazsınız.” ifadesini kullandı. Vucic, daha sonra Başbakan Borisov’un onuruna verdiği çalışma yemeğine iştirak etti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş