Gündem

Sıla Yolu Bomboş! Köln’den Edirne 24 Saat

Avrupa'da yaşayan Türkiye kökenlilerin sıla yolculuğu sürerken, bu yıl yollardaki yoğunluğun geçen senelere oranla oldukça az olduğu kaydedildi.
07 Temmuz 2020
Kapıkule Gümrük Kapısı, Edirne @ AA

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenlilerin sıla yolculuğu sürüyor. Bu yıl da salgına rağmen yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen yüzbinlerce Türkiye kökenli Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yaptı. Haziran ayında 21 bin 477 yolcu aracının giriş yaptığı Kapıkule Sınır Kapısı’ndan ayrıca 59 bin 294 bin yabancı uyruklu ve 43 bin 292 Türk uyruklu yolcu olmak üzere toplam 102 bin 586 yolcu giriş yaptı.

En Fazla Bekleme 30 Dakika

Sıla yolunun bu yıl diğer yıllara oranla oldukça sakin olduğu kaydediliyor. Almanya’nın Köln şehrinden Karaman’a gitmek üzere yola çıkan Recep Selek de ilk kez bu kadar rahat bir Türkiye yolculuğu yaptığını söyledi. Recep Selek, Köln’den Kapıkule’ye 24 saatte vardığını açıkladı. Camia Haber’e konuşan Selek, “Almanya’da yola gündüz çıktım. Trafiğe hiç yakalanmadığımı söyleyebilirim. İnşaatlar da azdı. Sadece Viyana’dan sonra inşaat vardı.” ifadelerini kullandı. Macaristan’a girişte de hiçbir sıkıntı yaşamadığını kaydeden Selek, Macaristan’dan Sırbistan’a geçişinin de birkaç dakika sürdüğünü ifade etti. Sıla yolunda en fazla beklemeyi ise Sırbistan-Bulgaristan gümrüğünde yaşadığını, onun da Bulgar gümrüğünde yaşanan nöbet değişiminden kaynaklandığını aktardı.

Kapıkule’den İlk Kez Bu Kadar Hızlı Giriş Yaptım

Kapıkule’de Türkiye’ye giriş yaparken yapılan muamele hakkında da bilgi veren Recep Selek, “Dezenfekte yapılıyor 22,5 TL karşılığında ve ateş ölçülüyor. Kapıkule’de de hiçbir bekleme olmadı. İlk kez Kapıkule’den bu kadar hızlı geçtim diyebilirim.” diye konuştu.

Gepostet von Recep Selek am Dienstag, 7. Juli 2020

Vinyet Almayı Unutmayın, Radarlara Dikkat!

Öte yandan sıla yoluna çıkacaklara da önerilerde bulunan Selek, “Avusturya’da radarlara dikkat edilmesi gerekiyor. Çok radar var. Bulgaristan’da hemen vinyeti aldım. Gümrük sonrası polis vinyet kontrolü yapıyordu. Vinyeti gösterince geçmeme müsaade ettiler. Bulgaristan, Sırbistan’da Macaristan’da gündüzleri de farların açık olması gerekiyor.” diye kaydetti. (fk)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş