Sıla Yolu
Toplum

Korona Sürecinde Sıla Yoluna Çıktı: 27 Saatte Sorun Yaşamadan Türkiye’ye Vardı

Almanya’da yaşayan Ferhat Sarı, koronavirüs sürecinde sıla yoluna çıkan nadir vatandaşlardan.Türkiye’ye arabayla giden, iki gün önce ise tekrar Almanya’ya dönen Sarı, yaşadıklarını Camia’ya anlattı.
30 Mayıs 2020
Yabancı Plakalı Araçların Türkiye’de Kalma Süresi Uzatıldı @ AA

Almanya’dan yaklaşık iki ay önce Türkiye’ye arabayla giden ve iki gün önce geri dönen Ferhat Sarı, koronavirüs sürecinde yaptığı sıla yolculuğunu Camia’yla paylaştı. Türkiye’ye varışının 27 saat sürdüğünü kaydeden Sarı, sınır kapılarında herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. Dönüş güzergahında sınır kapılarını gözlemlere imkanı bulan Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı, “Bulgaristan’da, ülkeyi transit geçeceğime ve hasta olmadığıma dair kağıt imzalattılar. Bir de ateşimizi ölçtüler.” diye konuştu. Kendilerine, saat 23:30 sularında vardıkları Bulgaristan’ı, ertesi gün saat 20:00’ye kadar terketmeleri gerektiğinin söylendiğini dile getiren Ferhat Sarı, “Sadece transit geçişlere izin veriliyor şu anda. Yapmadığımız takdirde, 14 günlüğüne karantina altına alınacaktık.” ifadelerini kullandı.

“Yol ve Benzinlikler Bomboş”

Daha sonra Bulgaristan’dan çıktıklarını, yol ve benzinliklerin boş olduğunu belirten Sarı, “Çıkışta sadece vinyet ve pasaport kontrolü yapıldı, yani Sırbistan’a gidişimizde hiçbir sıkıntı olmadı.” diye konuştu. Belgrad’da verdikleri mola esnasında yola Slovenya üzerinden devam etme kararı aldıklarını da belirten Sarı, “Arkadaş ‘Slovenya’dan gidelim, ben araştırdım, orası 7/24 açık’ dedi. Döndük, o taraftan geçtik. Normalde Macaristan üzerinden gidecektik.” diye kaydetti. Şu anki süreçte takip edilmesi gereken rotanın bu şekilde olması gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekleyen Ferhat Sarı, bunun nedenini ise Macaristan tarafının çok yoğun ve buna göre bekleme süresinin de çok uzun olmasına bağladı.

Ferhat Sarı ayrıca genel anlamda sınırlarda herhangi bir takılma olmadığını, en fazla beklediği yerin 15-20 dakika ile Almanya olduğunu belirtti. Almanya’da, Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden olmayan araçların durdurulup, izin belgesi sorulduğunu da ifade eden Ferhat Sarı, “Bizi durdurmadılar Almanya plakasına görünce.” diye konuştu.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş