AVRUPA
İsveç

DSÖ Direktörü: Aşı Pasaportuna Karşı Ciddi Endişe Duyuyoruz!

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, aşı pasaportu uygulamasına karşı ciddi bir endişe duyduklarını açıkladı. 
05 Mart 2021
@aa

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Avrupa Birliği’nin planladığı aşı pasaportu uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. DSÖ’nün bu uygulamaya yönelik ciddi endişe duyduğunu açıkladı. Hans Kluge, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bağışıklığın ne kadar süre için kazanıldığı belirsiz. Ayrıca bağışıklık kazanılması, virüsün söz konusu kişi tarafından başka insanlara kesin olarak bulaştırılmayacağı anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Henüz rahatlama zamanı değil”

Öte yandan mutasyonlu virüs hakkında da bilgi veren Kluge, bu virüsü yeteri kadar ciddiye almama konusunda uyarıda bulundu. Kluge, “Bu virüs çok hızlı bir şekilde yayılabilir ve ağır hastalıklara sebep olabilir.” ifadelerini kullandı. Yavaş ilerleyen aşı kampanyası sonucu yıkıcı sonuçların meydana gelmesi durumunda ise virüsün tekrardan üstünlüğü kazanabiileceğini de sözlerine ekledi. Kluge, bununla ilgili, “Henüz Avrupa’da yaşayan insanların arkalarına yaslanıp, rahatlama zamanı değil.” diye ekledi.

“Pandemide 10 ay sonra sona gelinecek”

Hans Kluge, gidişatla alakalı da değerlendirmede bulunurken, 2021 yılının da bir korona senesi olacağını ve pandemide yaklaşık 10 ay sonra sona gelineceğini tahmin ettiğini belirtti. Bu yıl, geçen yıla göre daha fazla bilgiye sahip olunduğunu vurgulayan Kluge, “Bu yüzden pandeminin 2020 yılının başında geçmiş olacağını tahmin ediyorum.” diye konuştu. Fakat bunun, virüsün tamamen ortadan kalktığı anlamına gelmeyeceğinin de altını çizdi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Brüksel Hitabet Yarışmasını La Vertu İslam Okulu Öğrencileri Kazandı

Brüksel parlamentosunun okullar arasında düzenlediği hitabet yarışmasını, La Vertu (Erdem) okulu öğrencilerinden Assia ve Zineb kazandı. Yarışma ile, öğrencilerin bir konuya hazırlanarak öz güvenleri ile fikirlerini ortaya koyma ve kendi fikirlerini savunabilme kabiliyeti kazanmaları amaçlanıyor.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş