ALMANYA
Gündem

NRW Eyalet Meclisi’nden Hakim ve Savcılara Başörtüsü Yasağı

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Meclisi, hakim, savcı ve benzeri meslekler için başörtüsü yasağı getiren yasayı onayladı.
05 Mart 2021
@Shutterstock

Almanya’da Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Meclisi, hakim, savcı ve mahkemelerde çalışanlar için dinî kıyafet giyme yasağı getiren yasayı onayladı. Buna göre hükûmetin önerdiği yasa taslağı Hristiyan Demokrat, Hür Demokrat ve Almanya için Alternatif partisi tarafından kabul gördü. Yeşiller ile Sosyal Demokrat Parti ise yasaya karşı çıktı.

Hedefin, adaletin bağımsızlığını korumak olduğu iddia edildi

Hâlihazırda dinî ve ideolojik kıyafetlerle alakalı herhangi bir yasanın söz konusu olmadığı belirtilirken, bu yasayla birlikte hedefin, adaletin, bağımsızlık ve tarafsızlığını koruma altına almak olduğu iddia edildi. Kuzey Ren Vestfalya Adalet Bakanı Peter Biesenbach da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Giderek çoğullaşan bir toplumda, yargının tarafsızlığına dikkat edilmeli. Bu alanda en ufak ön yargı dahi söz konusu olamaz.” ifadelerini kullandı.

Altaş: “Başörtüsü yasağı adil değil!”

Öte yandan İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş, kararlaştırılan yasayı eleştirdi. Altaş, “Müslüman kadınların sürekli olarak başörtüsüne indirgenmesi kabul edilemez. Başörtüsü yasağı adil değil ve toplumsal sorumluluğu üstlenmeyi motive etmiyor. Sonuç olarak bu karar, birçok kadının memnuniyetsizliğine sebep oluyor.” dedi.

“Bu yasa, mahkemelerde çalışma yasağı anlamına geliyor”

Öte yandan Yeşiller partisinden Stefan Engstfeld, alınan kararı eleştirirken, bu yasağın, amacını aştığını ifade etti. Yeşiller partisi için de tarafsızlık ilkesinin sorgulanamaz olduğunu belirten Engstfeld, “Aynı zamanda çalışanlara, dünya görüşleri nedeniyle ırkçılık yapılamaz.” şeklinde konuştu. Tarafsızlığın sürdürülüp sürdürülmemesinin belirlenmesi için tek başına görünümün belirleyici olamayacağını da sözlerine ekleyen Engstfeld, “Bu yasa praktikte başörtülü kadınlar ve kipa takan Yahudi erkekler için mahkemelerde çalışma yasağı anlamına geliyor.” dedi. (bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş