Toplum

Kuzey Ren Vestfalya’da Okullarda Ders Esnasında Maske Dönemi Tekrar Başlıyor

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde sonbahar tatilinin ardından okullarda ders esnasında maske takma zorunluluğu getirildi.
21 Ekim 2020
@Shutterstock

Almanya’da artan koronavirüs (Kovid-19) vakaları Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki okullarda yeniden önlemler alınmasına neden oldu. Kuzey Ren Vestfalya  Eğitim Bakanlığından gelen açıklamaya göre sonbahar tatilinin bitmesine sayılı günler kala okul dersleri esnasında maske takma zorunluluğu getirildi. Bu kural kış tatiline kadar geçerliliğini koruyacak.

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ DERS ESNASINDA MASKE TAKMAK ZORUNDA

İlkokul öğrencileri için maske zorunluluğu okul binasında, koridorlarda ve teneffüslerde geçerli. Ortaokul öğrencilerinin ders esnasında da maske takmaları alınan yeni kararla zorunlu hale geldi. Öğretmenler ise yalnızca sosyal mesafe kurallarına uymanın mümkün olmadığı durumlarda maske takacak.

SINIFLARDAKİ ÖĞRENCİ SAYISI DEĞİŞMEYECEK

Yüz yüze eğitimin koronavirüs tedbirleri kapsamında sürdürülmesini kararlaştıran KRV Eğitim Bakanlığı, sınıflardaki öğrenci sayısının azaltılmayacağını ifade etti. Öğretmen ve sınıf kapasitesinin böyle bir uygulama için yeterli olmadığını açıklayan Bakanlık, kademeli ve seyreltilmiş bir eğitimin mümkün olmadığını belirtti.

SOĞUK KIŞ AYLARI DAHİL HER 20 DAKİKADA BİR HAVALANDIRMA

Eğitim Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında okullarda sınıfların havalandırılması tavsiye edildi. Soğuk kış ayları dahil ders sırasında her 20 dakikada bir pencereler açılarak sınıflar havalandırılacak. Virüsün daha çok kapalı yerlerde kapıldığına dikkat çekilen açıklamada, kış öncesinde havalandırmanın önemine vurgu yapıldı.

MASKE ZORUNLULUĞU 31 AĞUSTOSTA SONA ERMİŞTİ

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Ağustos ayında yaptığı açıklamada, okul dersindeki maske zorunluluğunun 31 Ağustos 2020 tarihinde sona ereceğini duyurmuştu.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş