Gündem

Almanya Federal İş Mahkemesi’nden Başörtüsü Kararı: Öğretmenler Başörtüsü ile Çalışabilir!

Almanya’da Federal İş Mahkemesi bugün, öğretmenlerin okulda başörtüsü ile çalışabilecekleri yönünde karar aldı.
27 Ağustos 2020
Foto: Shutterstock

Almanya’da uzun zamandır devam eden öğretmenlerle ilgili başörtüsü tartışmasına Federal İş Mahkemesi son noktayı koydu. Bugün mahkemeden çıkan karara göre, öğretmenlerin okulda başörtüsü ile çalışabilmeleri resmen serbestlik kazandı. Federal İş Mahkemesi Berlin Tarafsızlık Yasası’nda yer alan öğretmenler için başörtüsü yasağının yasal olmadığına hükmetti.

Mahkeme, Berlin eyaletinin eyalet çalışma mahkemesinin kararına itirazını reddetti. Eyalet çalışma mahkemesi, Müslüman bir öğretmene başörtüsü nedeniyle okulda çalışmadığı için Kasım 2018’de yaklaşık 5159 avro tazminat ödenmesine karar vermişti. Federal İş Mahkemesi, başörtülü öğretmenin dinî nedeniyle ayrımcılığa uğradığına karar verdi. Sekizinci Senatonun Başyargıcı Anja Schlewing, 2015 yılındaki Federal Anayasa Mahkemesi’nin kararına atıfta bulundu. Schlewing buna göre başörtüsü yasağının ancak okuldaki barış ortamını tehlikeye sokması durumunda uygulanabileceğine işaret etti. (c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş