Gündem

Almanya’da Yabancı Aileler Çocuklarına Anaokulunda Daha Zor Yer Buluyor

Almanya’da yapılan bir araştırmada, yabancı ailelerin çocuklarına anaokulunda daha zor yer bulduğu aktarıldı.
16 Mart 2023
@Shutterstock

Almanya’da Federal Nüfus Araştırma Enstitüsü (BiB) tarafından yapılan ve yaklaşık 96 bin kız ve erkek çocuğun anaokullarına alımıyla ilgili araştırmada, çocukların anaokullarında yer bulmasının, ebeveynlerin sosyo-ekonomik durumuna bağlı olduğu tespit edildi.

yoksulluk riski altında olan sadece her 4 çocuktan biri yer bulabiliyor

Daha düşük eğitim seviyesine sahip, yoksulluk riski altında olan veya Almanca konuşulmayan hanelerde yaşayan çocukların anaokullarında yer bulma ihtimali düşüyor. 2020 yılında yoksulluk riski altında olan her 4 çocuktan (3 yaş altı) birinin, maddi durumu iyi olan ailelerin çocuklarda ise nerdeyse her ikisinden birinin anaokulunda yer bulduğu aktarıldı.

en büyük sıkıntıyı almanca konuşulmayan ailelerin çocukları yaşıyor

Yapılan araştırmaya göre ayrıca en büyük sıkıntının Almanca konuşulmayan hanelerde yaşayan çocukların yaşadığı tespit edildi. Buna göre söz konusu ailelerin çocuklarının yüzde 38’inin anaokullarına gitmediği kaydedildi.

Almanya’da bir yaşından itibaren çocuklar için anaokullarında ya da gündüz bakım evlerinde erken çocuk gelişimi ve eğitimi alma hakkı 1 Ağustos 2013 tarihinde ülke çapında yürürlüğe giren yasayla beraber garanti altına alınmıştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş