Gündem

Türkiye Seçmen Listeleri Askıda: İsminizi Kontrol Edin

14 Mayıs Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için oy kullanacaklarının isimileri seçmen listeleri nde askıya çıkarıldı. Türkiye dışında oy kullanacaklar da isimlerini kontrol edip kayıtta yer almıyorsa kaydettirebilecekler.
20 Mart 2023
Yurt dışındaki seçmenler, listede isimleri yer almamışsa, konsolosluklarda kayıt yaptırabiliyor.

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne ilişkin takvimine göre, seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkarıldı. Yurt Dışı Seçmen Kütükleri de kayıt bilgileri için kontrole açıldı.

Yurt Dışı Seçmen Kayıt Bilgisi

Yurt dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olunup olunmadığı, e-devlet şifresiyle e-devlet platformu üzerinden sorgulanabildiği gibi, +90 312 44 9975 telefonlarıyla, yurt dışı seçmen kayıt bilgisi https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp internet linkinden öğrenilebiliyor. Ancak bu link yoğun müracat sebebiyle yavaş çalışıyor.

Yurt dışı seçmen için 15 yeni ülkede ilk kez sandık kurulacak:

Türkiye Yüksek Seçim Kurulu (YSK),ayrıca Türkiye dışıda 15 ülkede yeni seçmen sandıkları kurdu. Bu yılki seçimlerde ilk kez Afganistan, Belarus, Brezilya, Estonya, Fas, Karadağ, Kore Cumhuriyeti, Libya, Litvanya, Malezya, Nijerya, Pakistan, Portekiz, Slovakya ve Tanzanya’da da oy kullanılacak.

7 Haziran 2018’deki seçimde, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 49 bin 65 seçmen, 60 ülke ve 123 temsilcilikte oy vermişti. YSK, bu seçimde oy kullanılacak 15 ülke daha belirledi. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş