Gündem

Fransa’da Emeklilik Reformuna Karşı 1 Milyondan Fazla Kişi Sokağa İndi

Fransa'da, emeklilik yaşını kademeli olarak 64'e yükseltmeyi öngören reforma karşı çıkan 1 milyonu aşkın Fransız sokağa indi. Göstericiler polisle çatıştı.
24 Mart 2023
@aa

Emeklilik yaşının 2 yıl artırılarak 64’e yükseltilmesini içeren reforma karşı sendikaların çağrısıyla Fransa genelinde düzenlenen gösterilere 1 milyondan fazla kişi katıldı. Polisle çatıyan göstericiler arasında 172 kişi göz altına alındı. Bu arada, polisle yaşanan arbedede 149 polis ve jandarma da yaralandı.

Göstericiler, hükümetten, mecliste oylama yapılmadan nihai olarak kabul edilen reformdan vazgeçilmesini talep etti.

Bordeaux, Dijon, Rennes ve Rouen’de polis ve göstericiler arasında gerginlik yaşanırken, başkent Paris’te emniyetin onay verdiği protestoda polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. Göstericiler Bordeaux’da belediye binasını ateşe verdiler.

Göstericilerden bazıları Paris sokaklarındaki çöp ve çöp bidonlarını ateşe verdi, otobüs duraklarını tahrip etti.

İngiltere Kralı Charles Gezisini iptal Etti

Bu arada, İngiltere kralı 3. Charles Fransa’ya yapacağı geziyi bilinmeyen bir tarihe erteledi. Ertelemeye gerekçe olarak Fransadaki olaylı gösteriler sebeb gösterildi.

Sendikalar gösterilere “devam” dedi

Ülkenin önde gelen işçi ve öğrenci sendikaları, yaptıkları ortak açıklamada, reforma karşı hafta sonu ve 28 Mart Salı günü gösteriler düzenleme ve salı günü greve gitme çağrısında bulundu.

172 kişi gözaltına alındı

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yerel basına yaptığı açıklamada, gösterilerde en az 172 kişinin gözaltına alındığını, 149 polis ve jandarmanın yaralandığını belirtti.

Darmanin, ülke genelinde 140 yangın söndürüldüğünü ve Paris’te 50 yangının sürdüğünü kaydetti.

Organizatörlere göre Fransa’daki gösterilere 3,5 milyon, İçişleri Bakanlığına göre ise 1 milyon 89 bin kişi katıldı.

Reform karşıtları Bordeaux kentinde belediye binasının kapısını ateşe verdi.

Başbakan Elisabeth Borne, Twitter’dan yaptığı açıklamada, gösterilerde meydana gelen şiddet ve tahribatın “kabul edilemez” olduğunu ifade etti. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş