Gündem

Mülteci Olarak Geldi Belediye Başkanı Oldu

Ryyan Alshebl, 2015'te Suriye'deki savaştan kaçarak Almanya'ya gelmişti. Alshebl, 18 Haziran itibariyle Baden-Württemberg eyaletindeki Ostelsheim kasabasını yönetecek.
04 Nisan 2023
Ryyan Alshebl @facebook

2015’te Suriye’deki savaştan kaçarak Almanya’ya gelen 29 yaşındaki Ryyan Alshebl, Baden-Württemberg eyaletindeki Ostelsheim kasabasını yönetecek.

“OSTELSHEİM HOŞGÖRÜNÜN SİMGESİ OLDU”

Almanya’ya geldikten 8 yıl sonra belediye başkanı olmayı başaran Suriyeli mülteci, 2 bin 500 nüfuslu Ostelsheim’da geçerli oyların yüzde 55,41’ini almayı başardı. Alman medyasında yer alan haberlerde Alshebl’in Yeşiller Partisi üyesi olmasına rağmen seçimlere bağımsız aday olarak katıldığı belirtildi. Alshebl, 2 Nisan Pazar günü seçilmesiyle ilgili şunları ifade etti: “Ostelsheim bugün Almanya için hoşgörünün simgesi olmuştur.”

Dürzi dinî cemaatine mensup bir öğretmen ve bir ziraat mühendisinin oğlu olarak yetişen Alshebl, Alman medyasına verdiği röportajda, Almanya’ya geldiğinde toplu barınma merkezlerinde kaldığını ardından Almanca öğrendiğini ve Althengstett Belediyesi’nde idari asistan olarak görev yaptığını ifade etti. Öğrencilik döneminde en iyilerden biri olduğu için Baden-Württemberg eyaletinden üstün yetenekli öğrencileri destekleme programı kapsamında burs alan Alshebl, 18 Haziran’da Ostelsheim’da görevine başlayacak.

Alman medyasında yer alan haberlerde Alshebl’in güneybatı Almanya’nın ilk Suriyeli belediye başkanı olduğuna dikkat çekildi. Ostelsheim’ın bağlı olduğu Baden-Württemberg eyaletinin belediye konseyine göre, bölgede şu ana kadar başka bir Suriyeli adayın çıkmadığı belirtildi. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş