Gündem

Hollanda’da Bankalar Müslümanlara Ayrımcılık Yapıyor

Hollanda Ayrımcılık ve Irkçılıkla Mücadele Ulusal Koordinatörü (NCDR) Rabin Baldewsingh, ülkedeki bankalar ve finans kurumları tarafından Müslümanlara “yapısal olarak ayrımcılık” yapıldığını bildirdi.
10 Nisan 2023
@Shutterstock

Hollanda İçişleri Bakanlığına bağlı NCDR’nin koordinatörü Baldewsingh, Trouw gazetesine verdiği röportajda, özellikle ramazan ayında ayrımcılığa maruz kalan Müslümanlardan ekstra sinyaller aldığını belirtti. Baldewsingh, bankalar ve finans kurumları tarafından Müslümanlara yapısal olarak ayrımcılık yapıldığını ve bu durumun araştırılması gerektiğini ifade etti.

Müslümanların finans kurumlarında ayrımcılığa ne sıklıkta maruz kaldığını bilmediğini anlatan Baldewsingh, tam da bu nedenle bunun araştırılmasının önemli olduğunu vurguladı.

RAMAZANDA HAYIR YAPANLARA “ŞÜPHELİ MUAMELESİ”

Ramazan ayında camilerde ve iftarlarda zekât, fitre ve sadaka gibi yardımların yapıldığına dikkati çeken Baldewsingh, yardım yapanların finans kurumları tarafından “kara para aklayan” ve “terörü finans eden” şüpheli kişiler olarak görüldüğünü belirtti.

Baldewsingh, finans kurumları tarafından ayrımcılığa maruz kalanların arasında El-Kaide’ye mensup bir kişiyle benzer soyadı taşıdığı için sorun yaşayan bir girişimcinin bulunduğunu, restoran açmak amacıyla finans başvurusunda bulunan bir kişinin bankanın ek sorularını yanıtlamak zorunda kaldığını ve bir banka müşterisinin İslami kitap sipariş ettiği için sorumlu tutulduğunu anlattı.

Yaşanan ayrımcılığın kalıcı sorun hâline geldiğini ve bununla ilgili çok fazla sinyal aldığına işaret eden Baldewsingh, hükûmetin bu sorunu çözmesi gerektiğini bildirdi.

EK ÜCRET

Hollanda’da bankalar 2022 Aralık ayından itibaren kara para aklama konusunda yapılan işlemler ve araştırmalar için şirketler, dernekler, camiler ve kiliselerden ekstra ücret kesmeye başlamıştı. Şirketler, dernekler, vakıflar, camiler ve kiliselerin hesaplarından yapılan bu ek kesintinin, kara para aklama konusunda yürütülen araştırmalar için kullanılacağı açıklanmıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş