Gündem

Almanya’da Grev Dalgası Büyüyor: 700 Uçuş İptal edilecek

Almanya'da sendikaların grev kalması alması nedeniyle havalimanları personelleri iş bırakma kararı aldı. Havalimanlarındaki grevler nedeniyle 700 uçuç iptal edildi. 
20 Nisan 2023
Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da (KRV) okulların tatile girmesi ve havalimanlarındaki personel yetersizliği nedeniyle özellikle büyük şehirlerdeki havalimanlarında uzun bekleme süreleri uzuyor ve kaos devam ediyor. @aa

Almanya’da yüksek enflasyonla birlikte işçilerin artan yaşam maliyetini dengelemek için daha yüksek ücret talep etmesi nedeniyle son aylarda grev dalgasının yayılması dikkati çekiyor. Almanya’nın dört havalimanındaki güvenlik personelinin 48 saatlik uyarı grevi, uçak seferlerinin büyük bölümünü durma noktasına getirirken, uçuşların iptal edilmesinden yaklaşık 100 binden fazla yolcunun etkilenmesi bekleniyor.

İŞ BIRAKMA EYLEMLERİ 48 SAAT SÜRECEK

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası’na (Ver.di) bağlı güvenlik görevlilerinin işverenlerle ücretlerinin artırılmasına yönelik görüşmelerde anlaşmaya varılamamasının ardından Hamburg, Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarında 48 saatlik iş bırakma eylemi dün gece başladı. Alman Havalimanları Birliği (ADV), uluslararası ve ulusal hava trafiğinin geniş alanlarını kesmeyi amaçlayan söz konusu grevin, kabul edilebilir olanın çok ötesine geçtiğini ve tamamen uygunsuz olduğunu belirtti.

ADV, iş bırakma eylemi nedeniyle havalimanlarındaki 700 uçuşun muhtemelen iptal edileceğini ve bu iptallerden 100 binden fazla yolcunun etkileneceğini duyurdu.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş