Gündem

Euro Bölgesinde Enflasyon Yüzde 6,9 Seviyelerine Düştü

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), AB ve Euro Bölgesi'nin Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon Şubat ayına göre yüzde 1,6 düşüş gösterdi.
20 Nisan 2023

Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart ayında yıllık yüzde 6,9 olarak belirlendi. Buna göre, Euro Bölgesi’nde Şubat’ta yüzde 8,5 olan yıllık enflasyon, Mart ayında 6,9 olarak ölçüldü. Eurostat, Euro Bölgesi’nde martta enflasyon bir önceki aya kıyasla da yüzde 0,9 arttığını açıkladı. AB’de de şubatta yüzde 9,9 olan enflasyon martta yüzde 8,3 seviyesinde ölçüldü. Enflasyon, geçen yılın mart ayında Euro Bölgesi’nde yüzde 7,4, AB’de ise yüzde 7,8 seviyesindeydi.

ALMANYA’DA ENFLASYON ORANI YÜZDE 7,8

Euro Bölgesi’ndeki enflasyonun yüzde 3,12’si gıda ve tütün ürünleri, yüzde 2,1’i hizmetler, yüzde 1,71’i enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 0,05’i enerjiden kaynaklandı. Euro bölgesinde enerji ve işlenmemiş gıda fiyatları hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon bir önceki yıla göre yüzde 7,5 ile beklentilere paralel olarak arttı. Çekirdek enflasyon bir önceki aya göre yüzde 1,2 yükseldi.

Söz konusu dönemde enflasyon, Avusturya’da yüzde 9,2, İtalya ve İsveç’te 8,1, Portekiz’de 8, Almanya’da 7,8, Danimarka’da 7,3, Malta’da 7,1, İrlanda’da 7, Fransa ve Finlandiya’da 6,7, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde 6,1, Yunanistan’da 5,4, Belçika’da 4,9, Hollanda’da 4,5, İspanya’da 3,1, Lüksemburg’da yüzde 2,9 olarak tespit edildi.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş