Toplum

Almanya Cumhurbaşkanından Bayram Mesajı: Bu Bayram, Ülkemizdeki En Önemli Bayramlardan Biridir

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Ramazan bayramı vesilesiyle Almanya'daki Müslümanlara yönelik kutlama mesajı yayımladı.
20 Nisan 2023
Cumhurbaşkanı Steinmeier: "Almanya, İsrail'in Yanındadır"

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutlayarak bu bayramın ülkesindeki en büyük dini bayramlardan biri olduğunu söyledi. Ülkedeki Müslüman ailelerin Ramazan’ı tevekkül ve tefekkür içinde geçirdiklerini ve şimdi de bayramı kutlayacaklarını belirten Steinmeier, şunları kaydetti:

“Ramazan ayının sonundaki bayram, ülkemizdeki en büyük dini bayramlardan biridir. Her zamanki gibi bu yıl da birçok topluluğun insanları oruçlarını açmaya davet etmelerinden memnuniyet duyuyorum. Umuyorum ki diğer inançlara mensup ya da inanmayan pek çok kişi, İslam’ın bu bayramını tanıma ve Müslümanlarla konuşma fırsatını değerlendirecektir. Çeşitlilik içeren toplumumuzda birbirimize ne kadar çok merak, açıklık ve saygıyla yaklaşırsak farklılıkların bir arada yaşaması o kadar iyi olacaktır.”

“ÜLKEMİZDEKİ EN BÜYÜK DİNİ BAYRAMLARDAN BİRİDİR”

Bunun aynı zamanda “paylaşma bayramı” ve “insanlık kutlaması” olduğuna işaret eden Steinmeier, “Ramazan ayının sonunda Müslümanlar geleneksel olarak fıtır sadakası verirler, yoksullara ve muhtaçlara bağışta bulunurlar. Özellikle geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de meydana gelen ve Suriye’yi de etkileyen korkunç depremin ardından Almanya’dan sayısız Müslüman, İslami cemaat ve kuruluş, afet bölgesindeki insanlara bağış ve yardım kampanyalarıyla destek oldu ve olmaya da devam ediyor. Tüm yardımseverlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

“İFTARA DAVET ETMELERİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUM”

Steinmeier, Ekim 2022’de hayatını kaybeden, Solingen faciasında 5 aile ferdini yitiren barış elçisi Mevlüde Genç’in “Allah bana kalbimde dostluk ve kardeşlik duygusu veriyor. Bu şekilde teselli bulabiliyor ve diğer insanlara sevgi gösterebiliyorum” şeklindeki sözlerini hatırlatarak ailede, arkadaş çevresinde, toplumda ve sınırların ötesinde diğer insanlarla dostluk ve kardeşlik hissetmenin önemini vurguladı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş