Toplum

Seyahat Edecekler Dikkat! Almanya’da Havalimanı Çalışanları Greve Gitme Kararı Aldı

Almanya'da Berlin-Brandenburg Havalimanı'nda (BER) çalışan güvenlik personelleri bugün iş bırakma kararı aldıklarını açıkladı.
24 Nisan 2023
Almanya'da uçak seferlerinin iptal edilmesi ve hava limanlarında yaşanan gecikmeler sebebiyle Federal Ulaştırma Bakanı Berlin'den Aachen'e gelemedi. @aa

Almanya’da Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di), Berlin-Brandenburg Havalimanı’nda (BER) çalışan güvenlik personeline bugün iş bırakma çağrısında bulundu. Ver.di’den yapılan açıklamada, BER’de hava ve yolcu güvenliği ile personel ve eşya kontrol noktalarında çalışanlara bir günlük grev yapma çağrısı yapıldığı belirtilerek, grevin bugün yerel saatle 03.00’te başlayacağı ve gece yarısı sona ereceği kaydedildi.

GREV GECE YARISI SONA ERECEK

Federal Hava Güvenliği Şirketler Birliği (BDLS) ile gece, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde çalışanlara verilen ek ücretlerin artırılmasının yanı sıra güvenlik ve hizmet personeli için fazla mesai ücretlerine ilişkin daha iyi bir toplu sözleme yapılması için müzakereler yürütüldüğü aktarılan açıklamada, daha önce yapılan grevlere rağmen işverenler ile anlaşma sağlanamadığı ifade edildi.

İŞVERENLERLE ANLAŞMA SAĞLANAMADI

BER’den yapılan açıklamada, grevden ötürü 24 Nisan’da havalimanından yolcu uçaklarının kalkmayacağı, havalimanına gelen uçuşlarda da aksaklıkların yaşanabileceği bildirildi. Açıklamada, bu konuda uçak şirketlerinin bilgilendirildiği aktarılarak, yolculardan uçak veya seyahat şirketleriyle temasa geçmeleri istendi.

Ver.di ile işverenler arasında bir sonraki görüşmeler, 27-28 Nisan’da yapılacak. Sendikanın çağrısıyla en son 20-21 Nisan’da Düsseldorf, Hamburg ve Köln/Bonn havalimanlarında, 21 Nisan’da Stuttgart Havalimanı’nda güvenlik personeli grev yapmış, yüzlerce uçuş iptal edilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş