Gündem

Alman Hükümeti 2023 Yılı Büyüme Tahminin Açıkladı: Yüzde 0.4

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, düzenlediği basın toplantısında Almanya'nın 2023 yılı için büyüme tahminin yüzde 0.4 olduğunu açıkladı.
26 Nisan 2023
@aa

Alman hükümeti, 2023 yılı için daha önce yüzde 0,2 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini, kışın enerji krizinin atlatılmasının ardından ekonomide resesyon ihtimalinin azalmasıyla revize ederek yüzde 0,4’e yükseltti. Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, ekonomik büyümeye ilişkin ilkbahar dönemi tahminlerini açıkladı. Buna göre, bu yıl için ocakta hükümetin yüzde 0,2 olarak açıkladığı resmi büyüme beklentisi yüzde 0,4 yükseltildi. Alman hükümeti, 2024 için büyüme tahminini ise yüzde 1,8’den 1,6’ya düşürdü.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 5.4 OLARAK TAHMİN EDİLİYOR

Ekonomi yönetimi enflasyon tahminlerini 0,1 puan aşağı çekti. Geçen yıl yüzde 6,9 olan enflasyonun bu yıl yüzde 5,9’a ve 2024’te yüzde 2,7’e düşeceği öngörülüyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da işsizlik oranının 2023 ve 2024’te sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 5,2 olacağı tahmin ediliyor.

Bakan Habeck, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Kovid-19 krizinden sonra, Rusya-Ukrayna savaşının ardından enerji krizinde Alman ekonomisinin dirençli olduğunun kanıtladığını belirterek, zor ekonomik ortama rağmen ekonomide kademeli bir toparlanmanın başladığını söyledi. Habeck, “Gelecek yıl için ekonomik toparlanmanın devam etmesini ve genişlemesini bekliyoruz.” yorumunu yaptı.
Bakanlığın raporunda, sanayi üretimi, gelen siparişler ve iş ortamı gibi ekonomik göstergelerin, yılın ilerleyen döneminde ekonomik canlanmaya işaret ettiği belirtildi.

“EKONOMİK TOPARLANMANIN GENİŞLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Raporda, Alman hükümetin hane halkı ve şirket destek önlemlerine ve hane halkının artan gelirlerine rağmen, satın alma gücündeki enflasyona bağlı kayıplar nedeniyle özel tüketimin zayıf olacağına vurgu yapıldı. Enflasyon düşmeye devam ettikçe, yılın ilerleyen zamanlarında özel tüketimin yeniden toparlanacağı da ifade edildi.

Alman hükümetinin ekonomik büyümeye ilişkin ekonomi enstitülerinden biraz daha iyimser olması dikkati çekti. Enstitüler, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesini öngörüyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş