Gündem

Almanya Merkez Bankası: Kısıtlamalardan Dolayı Alman Ekonomisinde Düşüş Bekleniyor

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ikinci dalga ve ekonomide yeni kısıtlamalar nedeniyle Alman ekonomisinde bir düşüş beklendiğini duyurdu.
15 Aralık 2020
@aa

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) ekonomiye yönelik aralık ayı raporunu açıkladı. Raporda, Alman ekonomisinde toparlanmanın Kasım’da uygulanmaya başlanan yeni kısıtlamalardan dolayı kesintiye uğradığı belirtildi.

TEDBİRLERİN GEVŞETİLMESİ EKONOMİK TOPARLANMAYA İVME KAZANDIRACAK

Alman ekonomisinde son aylardaki olası gevşemenin bahar aylarına göre “nispeten hafif” kalacağı vurgulanan raporda, bunun kısıtlamaların genişletilmesi durumunda da geçerli olacağı kaydedildi. Raporda, 2021’nin baharından itibaren Kovid-19’a karşı aşı gibi tıbbi gelişmeler ile alınan tedbirlerin gevşetileceği ve bunun da ekonomik toparlanmaya ivme kazandıracağı belirtildi.

EKONOMİDE TARİHİ DARALMANIN ARDINDAN ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 8,2 GENİŞLEME

Alman ekonomisi, ikinci çeyrekte tarihi daralma yaşayarak yüzde 9,3 küçülmesinin ardından hanehalkı tüketimi, yatırımlar ve ihracattaki artışın etkisiyle bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,2 genişlemişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün düzenlediği basın toplantısında, Kovid-19 salgınının kontrol altına alınamaması nedeniyle ülke çapında 10 Ocak’a kadar geçerli olacak geniş kısıtlamalar getirildiğini duyurmuştu. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş