Gündem

14 Mayıs Seçimleri: Avrupa’da birçok ülkede oy kullanma işlemleri sona erdi

14 Mayıs'ta Türkiye'de yapılacak seçimler için Avrupa'da sandık kurulan birçok noktada oy kullanma işlemi sona erdi.
08 Mayıs 2023
@shutterstock

Avrupa’da, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemi birçok noktada tamamlandı. Polonya, İsviçre, İsveç, Bulgaristan, İtalya, Malta, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Çekya, Slovakya, Macaristan ve Balkan ülkelerinde Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri için oy verme işleminin sona ermesiyle sandıklar kapandı.

POLONYA

Türkiye’nin Varşova Büyükelçiliğinde oy verme işlemi 7 Mayıs Pazar günü yerel saatle 21.00’de sona erdi. Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, oy kullanma işlemlerine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Fırat, “Gelen yoğun talebi karşılayabilmek ve vatandaşlarımızın bekleme sürelerini kısaltmak için ilave oy verme kabinleri kurduk. Çoğunluğu genç olan seçmenlerimizin göstermiş olduğu ilgiyi şükranla karşılıyor, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

İSVİÇRE

İsviçre’de başkent Bern ile Cenevre ve Zürih olmak üzere 3 farklı noktada kurulan sandıklarda 29 Nisan’da başlayan oy kullanma süreci sona erdi. Seçmenler, bu süreçte yerel saatle 09.00-21.00 arasında Türkiye’nin bu üç misyonunda oylarını kullanabildi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, İsviçre’de kayıtlı 105 bin 820 seçmen bulunuyor. Türkiye’nin Cenevre Başkonsolosu İpek Zeytinoğlu Özkan, Cenevre’de 9 gün boyunca 09.00-21.00 saatleri arasında sandıkların açık kaldığını kaydetti.

Özkan, “Vatandaşlarımızın seçime yoğun bir ilgi gösterdiğini gördük. Bu yıl oy verme işlemi, 2018 seçimlerine göre daha bir katılımla gerçekleştirildi. Her şey çok iyi işledi. Biz zaten Başkonsolosluk olarak lojistik ve fiziki tedbirleri almıştık. Oy verme sürecinde sandık kurulları ve müşahitlerimiz son derece uyumlu bir şekilde çalıştılar. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

İSVEÇ

İsveç’te 1 Mayıs Pazartesi günü başlayan oy verme işlemi, 7 Mayıs Pazar günü yerel saatle 21.00’de sona erdi. Başkent Stockholm’deki Stockholm Fuarı’nda 7 gün boyunca kullanılan oylar, sandık görevlileri tarafından torbalara konularak mühürlendi. Yurt dışı seçmen kütüğüne bağlı 42 bin 800 Türk seçmenin yaşadığı İsveç’te, resmi olmayan rakamlara göre 13 bin 669 kişi oy kullandı. 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde 10 bin 700 kişi oy kullanmıştı.

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği Müsteşarı Çınar Ergin, oy kullanma işinin 7 gün sürdüğünü söyledi. Seçimde görev yapan sandık müşahitlerine teşekkür eden Ergin, “Seçime katılım esnasında ilk günlerde uzun sıralar oldu. Vatandaşlarımız sağ duyulu bir şekilde sandıklara gitti ve sorunsuz bir şekilde oy kullanma işlemini yerine getirdi.” ifadelerini kullandı.

BULGARİSTAN

Bulgaristan’daki Türk vatandaşları, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliğinin yanı sıra Filibe ve Burgaz başkonsolosluklarında sandık başına gitti.
Kayıtlı 7 bin 900 seçmenin bulunduğu ülkede, başkent Sofya’da 1148 seçmen oy kullandı. Seçime yoğun ilgi gösteren seçmenler, 4 Mayıs’ta sandıkların açılmasıyla Türkiye’nin diplomatik temsilciliklerinin önünde kuyruklar oluşturmuştu.

4 gün süren oy kullanma sürecinin sonunda Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği personeli, gözlemcilerin huzurunda toplanan oyları içeren zarfları çuvallara doldurarak mühürledi. Sofya ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Filibe’de kullanılan oylar, 8 Mayıs Pazartesi günü Türk Hava Yolları (THY) seferi ile Türkiye’ye yollanacak.

Bulgaristan’ın doğusunda, Karadeniz sahilindeki Burgaz şehrindeki Türkiye’nin başkonsolosluğunda verilen oylar ise kara yoluyla Türkiye’ye ulaştırılacak. Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği yetkilileri, seçimde oy kullanma sürecinin sorunsuz geçtiğini, Bulgaristan’da verilen oy pusulalarının tamamını güvenilir şekilde Türkiye’ye ulaştırılacaklarını açıkladı.

İTALYA VE MALTA

İtalya’daki oy kullanma noktalarından Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğunda 3 Mayıs’ta başlayan oy verme işlemi yerel saatle 7 Mayıs Pazar günü  21.00’de son buldu. Roma Büyükelçiliğinde 5 güne 5 sandık kurulurken, Milano Başkonsolosluğunda ise 3-4-5 Mayıs’ta ikişer, 6-7 Mayıs’ta ise dörder sandıkta oy kullanma işlemi gerçekleştirildi.

Malta’da da Valetta Büyükelçiliği’nde 6 Mayıs’ta başlayan oy kullanma işlemi 7 Mayıs 21.00’de sona erdi. Büyükelçilikteki oy verme işlemi dün ve bugün kurulan ikişer sandıkta gerçekleştirildi. İtalya’da toplamda 19 sandıkta kullanılan oylar ile Malta’da toplam 4 sandıkta kullanılan oyların 8 Mayıs Pazartesi günü diplomatik kuryeler vasıtasıyla Türkiye’ye ulaştırılması bekleniyor.

İSPANYA VE PORTEKİZ

Oy kullanma işlemleri, İspanya’da Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği ve Barselona Başkonsolosluğunda 5-7 Mayıs arasında, Portekiz’de ise Türkiye’nin Lizbon Büyükelçiliğinde 6-7 Mayıs’ta gerçekleştirildi. İspanya’da 5 bin 838, ilk defa yurt dışında oy kullanma işleminin yapıldığı Portekiz’de ise 1484 kayıtlı seçmen bulunuyor. Büyükelçilik yetkililerinden alınan bilgilerde oy kullanma işlemlerinin rahat ve sorunsuz geçtiği bildirildi.

Türkiye’nin Barselona Başkonsolosu Selen Evcit, seçimlere ilginin yoğun olduğunu, gerek Barselona ve çevre illerden gerekse Fransa’dan Türk vatandaşlarının gelerek oylarını kullandıklarını söyledi. Evcit, “Vatandaşlarımızın ilgisi büyüktü ve sorunsuz bir şekilde oy kullanma işlemlerini gerçekleştirdi. Katılım yüzde 72 civarında. Ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dilerim.” dedi.
Diplomatik torbalara konulup mühürlenen oy zarfları büyükelçiliklerde (Barselona’da başkonsoloslukta) muhafaza altına alınarak, yarın sabah diplomatik kuryelerin gözetiminde THY uçağıyla Türkiye’ye gönderilecek.

YUNANİSTAN

Yunanistan’da, Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosluğu ile Selanik, Gümülcine ve Rodos başkonsolosluklarında 29 Nisan’da başlayan oy kullanma işlemi 7 Mayıs Pazar günü 21.00’de sona erdi. Yunanistan’da kayıtlı seçmenler, başkonsolosluklara giderek, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için tercihlerini sandığa taşıdı.

Başkonsolosluklarda 21.00’de oy kullanma işleminin tamamlanmasıyla, oylar çuvallara konularak mühürlendi. Mühürlenen çuvallar, muhafaza edilmek üzere kapısında üç kilit bulunan özel odaya götürüldü. Kapının açılması için gerekli üç anahtardan biri Komisyon Başkanı veya memuruna, diğer iki anahtar ise iki farklı parti temsilcisine teslim edilerek güvence altına alındı.

Diplomatik torbaya yerleştirilen mühürlü oy çuvalları yarın Türkiye’ye ulaştırılmak üzere yola çıkacak. Atina-Pire Başkonsolosluğu ile Selanik Başkonsolosluğundaki oy çuvalları THY’ye ait bir uçakla, Rodos Başkonsolosluğunda kullanılan oylar deniz yoluyla, Gümülcine Başkonsolosluğunda kullanılan oylar ise kara yoluyla diplomatik kurye ve parti temsilcileri eşliğinde Türkiye’ye götürülecek.

ÇEKYA, SLOVAKYA, MACARİSTAN

Türkiye’deki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemleri Çekya, Slovakya ve Macaristan’da 7 Mayıs Pazar günü 21.00’de sona erdi.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, yaptığı açıklamada, Avrupa’nın birçok noktasında olduğu gibi Prag’da da hummalı bir seçim süreci yaşandığını ve bu gece itibarıyla sandıkların kapandığını söyledi. Çekya’da 3 Mayıs, Macaristan’da 5 Mayıs, Slovakya’da ise 6 Mayıs’ta oy verme süreci başlamıştı.

BALKAN ÜLKELERİ

Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Karadağ ve Sırbistan’da, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemi sona erdi.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek’teki Türk seçmenler, Saraybosna Büyükelçiliği ile Mostar ve Banja Luka Başkonsolosluklarda kurulan sandıklarda 5-7 Mayıs tarihlerinde oylarını kullandı. Oy verme işlemlerinin 7 Mayıs Pazar günü 21.00’de sona ermesinin ardından sandıklar kapandı.
Oy pusulaları, sandık komisyonu ve müşahitler nezaretinde mühürlenerek çuvallara konuldu.

KARADAĞ

Diğer bir Batı Balkan ülkesi Karadağ’da da oy kullanma işlemi 7 Mayıs Pazar günü yerel saatle 21.00’de sona erdi. Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için başkent Podgoritsa’da ilk kez kurulan sandıklarda oy kullanmaya işlemi bitti. Oy kullanma işlemi dün, yerel saatle sabah 09.00’da başlayan Karadağ’da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre 1704 kayıtlı seçmen bulunuyor.

SIRBİSTAN

Sırbistan’daki kayıtlı Türk seçmenler için oy kullanma işlemi 7 Mayıs Pazar günü yerel saatle 21.00’de tamamlandı. Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği ve Novi Pazar Başkonsolosluğunda kurulan sandıklarda dün sabah başlayan oy kullanma süreci bu akşam sona erdi.

Büyükelçilikten alınan verilere göre, Sırbistan’da ilk gün 482, ikinci gün de 774 kişi oyunu kullandı. YSK verilerine göre, Sırbistan’da 2 bin 311 Türk seçmen bulunuyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş