Toplum

Avusturya’da Müslümanları Hedef Alan 1324 Irkçı Saldırı Yaşandı

Avusturya'da 2022 yılında Müslümanlara yönelik 1324 ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Müslüman karşıtı ırkçılığa maruz kalanların yüzde 40,2’sini kadınlar, yüzde 15,2’sini erkekler oluşturdu.
22 Mayıs 2023

Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmanlık Merkezince hazırlanan “2022 Müslüman Karşıtı Irkçılık Raporu” düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı. Raporda, 2021’de Müslümanları hedef alan 1061 saldırının yaşandığı hatırlatılarak, 2022’de bu sayının 1324’e yükseldiği bildirildi.

Dijital platformlar başta olmak üzere, siyaset, iş ve kamu gibi birçok alanda Müslümanlara yönelik ırkçı saldırıların çeşitli başlıklar altında ele alındığı raporda, kayıt altına alınan olayların yüzde 81,6’sının çevirim içi platformlarda meydana geldiği kaydedildi.

SOSYAL MEDYADA MÜSLÜMANLARA YÖNELİK NEFRET SÖYLEMLERİ ZİRVEDE

Raporda, dijital platformlarda yaşanan saldırıların yüzde 92’sinin İslam ve Müslümanlara yönelik nefret söylemi, yüzde 5’nin ise kışkırtma olduğu belirtildi. Müslüman karşıtı ırkçılığa maruz kalanların yüzde 40,2’sini kadınların, yüzde 15,2’sini erkeklerin oluşturduğu kaydedilen raporda, mağdurların yüzde 44,7’sinin ise cinsiyet belirtmediği aktarıldı.

Raporda, yaklaşık 700 bin Müslüman’ın yaşadığı ülkede dijital platformların dışında yüzde 38,9 ile en çok saldırının park, meydan ve sokak gibi halka açık yerlerde meydana geldiği ifade edildi.

MÜSLÜMANLAR DAHA ÇOK HALKA AÇIK YERLERDE HEDEF ALINIYOR

Saldırıların yüzde 16’sının eğitim kurumlarında, yüzde 11’nin hizmet sektöründe, yüzde 8,2’sinin ise karakol gibi emniyet birimlerinde yaşandığına işaret edilen raporda, medya, siyaset ve toplu taşıma gibi birçok alanda da Müslümanların hedef alındığına dikkat çekildi.

Raporda, 112 olayla en çok Müslüman karşıtı ırkçı eylemin başkent Viyana’da yaşandığı belirtilerek, kayıt altına alınan verilerin saldırıların belirli bir kısmını yansıttığı vurgulandı.

İSLAMOFOBİ NORMALLEŞİYOR

Avusturya Müslümanlar için Dokümantasyon ve Danışmanlık Merkezi yetkilisi Ümmü Selime Türe, 8’inci raporlarını kamuoyuyla paylaştıklarını belirterek, Müslüman karşıtı ırkçılığın Avusturya’da sıradanlaşmaya başladığını, burada özellikle taraflı kuruluşların İslam ve Müslümanlara yönelik “sözde akademik çalışmalarının” belirleyici bir rol oynadığının altını çizdi.

AKADEMİK ÇALIŞMALARI TARAFLI KURULUŞLAR  YAPIYOR

Türe, “Toplumda Müslüman karşıtı ırkçılık o kadar çok normalleşti ki bunun varlığı siyasi alanda reddediliyor. Merkez olarak bizim istediğimiz hususlardan birisi de bu sorunun varlığının kabul edilmesi. Bu ne zaman sorun olarak kabul görürse, o zaman bu probleme karşı bir şeyler yapabiliriz. Siyasetçiler ve siyasi partilerin bunu kabul etmemesi, aslında bir soruna işaret ediyor. Burada yaşayan Müslümanların gündelik hayatta yaşadıkları saldırıların yok sayılması anlamına geliyor.” görüşünü paylaştı.

“FAALİYETLERİMİZİ GÖNÜLLÜLÜK ESASINA DAYALI OLARAK YAPIYORUZ”

Başta Müslümanlara ait dernek ve teşkilatlar olmak üzere toplumun birçok kesimine çağrıda bulunan Türe, kurumlarının gönüllülük esasıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü, çeşitli alanlarda desteğe ihtiyaç duyduklarını, saldırılara maruz kalmış ya da olumsuz tecrübeler yaşamış bireylerin kendileriyle irtibata geçmesini istedi.

​​​​​​​Türe, çalışmaların daha ileri bir seviyeye taşınabilmesi, birçok alanda yaşanan sıkıntılara daha kapsamlı ışık tutabilmek için destek ve dayanışmanın kendileri için çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. (aa,c)

Avusturya’da 2022’de Müslümanları hedef alan 1324 ırkçı saldırı yaşandı

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş