Gündem

Almanya’da AfD’nin İlerlemesi Üzerine “Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk!” İttifakı Kuruldu

Sonbaharda yapılacak eyalet seçimlerini kazanma ihtimaline karşı sendikalarla siyasal ve sivil kuruluşlar AfD’nin gerçek yüzünü anlatmak üzere “Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk!” ittifakı kuruldu.
17 Mayıs 2023
@aufstehengegen

Almanya’nın Thüringen eyaletinde sendikalarla siyasal partiler ve sivil toplum kuruluşları, Almanya için Alternatif Partisi AfD’nin (Alternative für Deutschland) eyaletteki en güçlü siyasal hareket olma ihtimaline karşı ittifak kurdu.

“Irkçılığa Karşı Ayağa Kalk!” isimli ittifakla, AfD’nin sadece eyalette değil, tüm Almanya’da da gerçek yüzünü ortaya koyacak çalışmaların ve tanıtım programların yapılacağı bildirildi.

“AfD esas olarak mültecilere, göçmenlere ve Müslümanlara karşı halkı kışkırtıyor.” Denilen ittifak kuruluş bildirgesinde AfD’nin ayrıca göçmenlerle Müslümanlara karşı işsizleri, evsizleri ve emeklileri kışkırttığı, böylece sokaklarda ya da ırkçı saldırılarla kendisini gösteren nefreti körüklediği ifade edildi.

Thüringen’in En Güçlü Partisi

Son anketlerde Thüringen eyaletinin en güçlü partisi olarak tespit edilen AfD’nin Eyalet Başkanı Björn Höcke eyaletin başkenti Erfurt’da yapılan bir gösteride, göçmenleri hedef almış ve Nazilerin sloganını kullanarak Almanya’da “Alman Halkı yok olana kadar göç” ve “Almanya yok olsun” çağrıları yapılmasına müsaade varken, “Her şey Almanya için” denilmesine izin verilmediğini iddia etti. Höcke’nin bu ifadeleri üzerine yasal soruşturma açıldı.

Sonbaharda yapılacak olan seçim öncesindeki anketlere göre AfD Thüringen eyaletinide en büyük siyasal güç. Yüzde 28 oy oranına sahip olan AfD’yi, yüzde 22 ile Başbakan Bodo Ramelow’un mensup olduğu Sol Parti takip ediyor. Sosyal Demokratlarla yeşiller ise toplamda yüzde 15 oy alabiliyorken, Hristiyan demokratlarla hür demokratların da toplam oyları ancak yüzde 44,4’u buluyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş