Gündem

Almanya’da Aşırı Sağcı AfD Ülkenin 3. Partisi Konumuna Yükseldi

Almanya’da hükümet partileri oy kaybediyor. Göçmen ve İslam karşıtı AfD ülkenin üçüncü büyük partisi oldu.
26 Mayıs 2023
@shutterstock

Almanya’da göçmen ve İslam karşıtlığı politikaları ile tanınan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi ülkenin 3. büyük partisi hâline geldi.

Almanya ikinci televizyonu ZDF’in Siyasal Barometre programı tarafından yapılan anketlere göre, AfD’nin oy oranı Yeşillerin de önüne geçerek sosyal demokratlara yaklaştı.

AfD Yeşiller’i Geçti

ZDF’in “Önümüzdeki Pazar günü gerçekten de Federal Meclis seçimi olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusunu cevaplandıran ankete katılanların yüzde 17’si oylarını AfD’ye vereceklerini bildirirken, Yeşiller’e oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 16’da kaldı.

Şu anda koalisyon hükümetinde başbakanlığı elinde bulunduran sosyal demokratların (SPD) oy oranı ise sadece yüzde 20 olabildi.

Buna karşılık ana muhalefet partisi Hristiyan demokratlar birliği CDU/CSU oy oranını yüzde 28’de tutabildi. Bir önceki araştırmaya göre SPD yüzde 1 oranında artış gösterirken CDU/CSU yüzde 2’lik düşüş gösterdi. Buna rağmen ülkedeki en güçlü parti konumunu korudu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş