Gündem

BM’den AB Ülkelerine Çağrı: Göçmenleri Daha İyi Koruyan Reformlara İhtiyaç Var

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shabia Mantoo, Avrupa'ya giden göçmenleri daha iyi koruyan uzun vadeli sığınma reformuna ihtiyaç olduğunu belirtti.
26 Mayıs 2023
@aa

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Shabia Mantoo, nereden gelirse gelsinler göçmenleri daha iyi koruyan bir Avrupa Birliği (AB) sağlamak için daha uzun vadeli sığınma reformuna ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bu yıl toplamda yaklaşık 61 bin düzensiz göçmenin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaştığını kaydeden Mantoo, bunların çoğunluğunu (yaklaşık 47 bin) İtalya’ya gelenlerin oluşturduğu bilgisini paylaştı.

“UZUN VADELİ SIĞINMA REFORMUNA İHTİYAÇ VAR”

Mantoo, Orta Akdeniz’de bu yıl tehlikeli göç yolculuğuna çıkan kişi sayısında hızlı bir artışın olduğuna işaret ederek, “Yılbaşından 30 Nisan’a kadar 41 bin 815 kişi deniz yoluyla İtalya’ya ulaştı ve bu istatistikte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 289 artış yaşandı.

Akdeniz’de hayat kurtarmanın birinci öncelik olarak kalması gerektiğinin altını çizen Mantoo, denizdeki kurtarma faaliyetlerinin köklerinin uluslararası hukuka dayanan insani bir zorunluluk olduğuna, devletler ile sivil toplum kuruluşlarının da buna uygun hareket etmesinin önemine dikkati çekti.

AB’YE GÜVENLİK VE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Mantoo, BMMYK’nin denizde kurtarma ve tüm kıyı devletlerinde güvenli noktalarda karaya çıkmaların sağlanması için yasal ve ahlaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Nereden gelirlerse gelsin göçmenleri daha iyi koruyan bir AB sağlamak için daha uzun vadeli sığınma reformuna ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Mantoo, “BMMYK, AB ülkelerine denizde kurtarma ve sorumluluk paylaşımı gibi önemli konuları da ele alan AB’nin Göç ve İltica Paktı’nı hızla kabul etmeleri ve uygulamaları için çağrısını yineliyor. AB’ye güvenlik ve dayanışmayı Akdeniz’deki ve diğer tüm göç yollarındaki eylemlerinin merkezine koyması için de çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÜYE ÜLKELERE YARDIMA HAZIRIZ”

Düzensiz göçmenler arasından uluslararası korumaya ihtiyaç duyanları tespit etmek için tarama ve iltica prosedürlerinin hızlandırılmasının önemine dikkati çeken Mantoo, bu kişilerin güvenli ve onurlu şekilde geri dönebilmelerinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Mantoo, “Denizlerde devam eden can kayıpları, AB’nin Akdeniz’deki ve diğer tüm göç yollarındaki eylemlerinin merkezine güvenlik ve dayanışmayı koyması gerektiğini gösteriyor. BMMYK, mültecileri, sığınmacıları ve devletsiz insanları desteklemek için AB ve üye ülkelere yardıma hazır.” bilgisini paylaştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş