Gündem

Almanya Başbakanı Scholz: Fransa’da Yaşananları Endişeyle İzliyoruz

Fransa’da bir gencin polis kurşunuyla ölmesiyle başlayan olaylı protestolar sonrasında Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede yaşananları endişeyle izlediklerini söyledi.
03 Temmuz 2023
@aa

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa’da yaşanan gelişmelere ilişkin Alman Birinci Televizyon kanalına (ARD) yaptığı açıklamada, “Fransa ile dostuz, ortak geleceğimiz için çok önemli olan Avrupa Birliği’nin iyi işlemesini sağlamak söz konusu olduğunda ikimiz de bir çiftiz. İşte bu nedenle, elbette endişeyle izliyoruz.” dedi.

Gündem | 2 Temmuz 2023 Fransa’da Olaylar Durulmuyor, Macron Almanya Ziyaretini İptal Etti 2 Temmuz 2023

Şansölye Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu durumların hızla düzelmesini sağlayacak yollar bulacağını umduğunu ve buna kesinlikle inandığını vurguladı.

“Fransa ile dostuz”

Fransa’dan gelen görüntüler çok iç karartıcı olmasına rağmen Fransa’nın istikrarsızlaşmasını beklemediğini dile getiren Scholz, şöyle devam etti: “İşte bu nedenle Fransa Cumhurbaşkanı’nın şu anda ülkede bulunma kararını anlıyorum. Ben de olsam aynısını yapardım ve bu nedenle kendisine, hiç de küçük olmayan bu zorluğun üstesinden gelmede başarılar diliyorum. Şiddet eylemleri tasvip edilemez. Aynı zamanda toplumlarımızda uyumun iyi işlemesini sağlamak için her şeyi yapmalıyız. Bildiğiniz üzere, bu ülkedeki siyasetle ilgili temel önceliklerimden birisi de budur.”

“Şiddet eylemleri tasvip edilemez”

Fransa’daki gibi olayların Almanya’da olmasını beklemediğini kaydeden Scholz, buna dair bir işaret olmadığını aktardı. Olaf Scholz, ülkesinin çok uzun dönemden bu yana bir sosyal ortaklık kültürüne sahip olduğunu, pek çok vatandaşının başarılarına büyük saygı duyulduğunu belirterek, çok etkin bir refah devletine ve iyi bir ekonomik geleceğe sahip olduklarının altını çizdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş