Toplum

Almanya’da İş Gücü Açığı Büyüyor: “Yılda 1,5 Milyon Göçmene İhtiyaç Var”

Alman hükümetinin Ekonomi Uzmanları Konseyi Başkanı, Almanya'nın kalifiye iş gücü açığını kapatabilmek için yılda 1,5 milyon göçmene ihtiyacının olduğunu bildirdi.
03 Temmuz 2023
Paris Olimpiyatları şantiyelerinde çalışan göçmen işçiler greve gitti.

Alman hükümetinin Ekonomi Uzmanları Konseyi Başkanı ve Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Öğretim Üyesi Monika Schnitzer, Almanya’nın kalifiye iş gücü açığını kapatabilmek için yılda 1,5 milyon göçmene ihtiyacının olduğunu söyledi.

Toplum | 23 Haziran 2023 Almanya’ya İş Gücü Göçü Kolaylaştı! Binlerce İşçi Alınacak 23 Haziran 2023

“nitelikli iş gücü yasasını doğru yönde atılmış bir adım”

Monika Schnitzer, Süddeutsche Zeitung’a yaptığı açıklamada, yeni nitelikli iş gücü yasasını doğru yönde atılmış bir adım olarak niteledi ancak daha fazlasına ihtiyaç bulunduğunu kaydederek, “Örneğin göçmenlerin cesaretini kırmayan ancak hizmet sunan yabancılar daireleri. Yabancı profesyonellerden her iş için Almanca bilmelerini talep etmemeliyiz. Bunun yerine yabancılar dairesi çalışanlarının İngilizce bilmesini sağlamalıyız.” görüşünü paylaştı.

“misafirperver bir kültüre ihtiyacımız var”

Schnitzer, “Almanya’nın her yıl 400 bin kişilik yeni kalifiye iş gücüne sahip olabilmesi için yılda 1,5 milyon göçmene ihtiyacı var.” değerlendirmesinde bulundu. Almanya’nın acilen bir “hoş geldin kültürüne” gereksiniminin olduğuna işaret eden Schnitzer, “Acilen misafirperver bir kültüre ihtiyacımız var. Intel (ABD’li şirket), Magdeburg’da bir fabrika kurar ve yabancı vasıflı işçileri çekmek isterse onların orada hoş karşılandıklarını hissetmeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

yaşlı çalışanlar memnun edilmeli

Kız çocukları ve kadınların teknik konularla daha fazla tanıştırılmasını isteyen Schnitzer, “Çünkü matematik, bilgi işlem, doğa bilimleri ve teknoloji mesleklerinde kalifiye eleman açığı var. Şirketler, ayrıca erken emekli olmamaları için yaşlı çalışanlarını memnun etmek zorunda. Araştırmaların da gösterdiği gibi iş tatmini, çalışanları elde tutmada önemli bir faktördür.” değerlendirmesinde bulundu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş