Gündem

Fransa’daki Protestolar Avrupa’ya Yayılıyor!

Fransa'da bir gencin polis kurşunuyla ölmesiyle başlayan olaylı protestolar Belçika'nın ardından İsviçre'ye de yayıldı.
03 Temmuz 2023
@aa

Fransa’da 17 yaşındaki Nael M’nin polisin açtığı ateş sonucu 27 Haziran’da hayatını kaybetmesinin ardından patlak veren ve devam eden sokak olayları, Belçika’nın ardından İsviçre’ye de sıçradı. İsviçre basınındaki haberlere göre, Nael M. için düzenlenen protestolar dün gece İsviçre’nin Lozan kentine de sıçradı.

Gündem | 3 Temmuz 2023 Fransa Millî Görüş: “Birlikte Eşitlik, Entegrasyon ve Sosyal Adalet İçin Çalışalım” 3 Temmuz 2023

Belçika’dan sonra İsviçre’ye de protestolar başladı

Fransa’daki gösterilere destek vermek için 100 gencin toplandığı Lozan’da çıkan olaylarda 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 15 ila 24 yaşında olduğu kaydedildi. Emniyetten yapılan açıklamaya göre göstericiler, Flon Mahallesi ve Geneve Sokağı’ndaki mağazaların vitrin camlarını ve bir kitapevi zincirinin giriş kapısını kırdı.

Belçika’da 144 kişi gözaltına alındı

Olaylara müdahale etmek için yaklaşık 50 belediye polisi görevlendirilirken, yüzü maskeli gençler polise kaldırım taşları ve bir molotofkokteyli fırlattı. Soruşturma başlatılan olaya ilişkin sosyal medyaya yansıyan videolarda, polislerin sokakta bir grubu kovaladığı görüldü.

Nael M’nin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından başlayan ve Fransa geneline yayılan protestolar, 3. gününde Belçika’ya sıçramış ve ülkede 144 kişi gözaltına alınmıştı.

Fransa’daki şiddetli protestolar

Fransız polisi 27 Haziran’da Nanterre’de, içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki Nael M. adlı sürücüyü öldürmüştü. Nael’in ölümüne tepki gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

10 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti. Ayrıca Paris, Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağmalama olayları yaşanmış, 10 kadar kentte saat 21.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş