Dünya

FBI, ABD’de 1 Milyondan Fazla Müslümanı Fişlemiş!

ABD'nin en büyük Müslüman sivil özgürlükler örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, FBI'ın ABD'deki bir milyondan fazla Müslüman'ın fişlendiğinin kanıtlandığını söyledi.
04 Temmuz 2023

ABD’nin en büyük Müslüman sivil özgürlükler örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyinin (CAIR) kıdemli avukatlarından Gadeir Abbas, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) izleme raporunun, Müslümanların yıllarca listelere alınıp takip edildiğini gösterdiğini belirterek, “Bunun kanıtları artık elimizde.” dedi.

Müslümanlar yıllarca listeye alınmış

CAIR avukatı Abbas, ABD’deki Müslümanların izleme listelerine alınmasını değerlendirdi. FBI’ın izleme listesinin, 2019 sürümünün İsviçreli bilgisayar korsanı tarafından 13 Haziran’da ele geçirilmesine atıf yapan Abbas, “Müslümanların uzun yıllardır takip edildiğini biliyorduk fakat bu listeyi ilk elden görmek gereçten şoke edici.” ifadesini kullandı.

Dünya | 13 Haziran 2023 FBI İzleme Listesindekilerin Yüzde 98’inin Müslüman Olduğu Ortaya Çıktı 13 Haziran 2023

İstihbarat birimlerince fişleme yapılmış

Abbas, ABD’deki Müslümanların 11 Eylül saldırılarına kadar huzurlu ve sakin yaşam sürdüğünü fakat sonrasında sürekli tehdit olarak görülüp takip edilmeye başlandıklarını aktararak, George W. Bush, Barrack Obama, Donald Trump ve Joe Biden’ın başkanlık dönemlerinde Müslümanların gizli listeler aracılığıyla güvenlik ve istihbarat birimlerince fişlenmeye başlandığını söyledi.

“FBI’ın Müslümanlara odaklandığı biliniyordu”

Müslümanların fişlenerek takip edildiklerini bildiklerini ancak ortaya çıkan rapora kadar ellerinde delil bulunmadığı için hükümeti hukuken sorumlu tutamadıklarını kaydeden Abbas, şu değerlendirmede bulundu:

“FBI’ın Müslümanlara odaklandığı, takip ettiği uzun zamandır biliniyordu ancak bunu biliyor olmamıza rağmen söz konusu listeyi ilk elden görmek şoke edici. FBI gerçekten de Müslümanların fişlendiği gizli takip listesi yaptı ve artık bu konuda elimizde sağlam kanıtlarımız var.”

“Müslümanlara şüpheyle yaklaşmaya devam ediyorlar”

Abbas, ABD genelinde 2 bin 500 kadar cami bulunduğunu ve bu camilerde de Müslümanların takip edildiğini dile getirerek, buralarda istihbarat faaliyetlerinin yürütülmesi amacıyla binlerce kişinin işe alındığını ifade etti.

CAIR tarafından hazırlanan “Yirmi Yıl Çok Fazla, FBI’ın İzleme Listesini Durdurmak için Çağrı” isimli raporda, FBI veri tabanında sadece “Muhammed” ve “Ali” isimlerinin farklı telaffuzlarıyla 350 binden fazla kez geçtiğine değinen Abbas, takip için kişinin yalnızca Müslüman ismine sahip olmasının yeterli olduğunun altını çizdi.

“namaz kılan Müslümanlar muhbirler tarafından izlendi”

Abbas, ABD toplumunda Müslümanlara şüpheyle yaklaşıldığından bahsederek, şöyle devam etti: “Masum Müslümanlar seyahat ederken telefon ve bilgisayarlarına keyfi olarak basitçe el konuluyor. Buna neden olan şey de yine istihbarat ve güvenlik servisleri tarafından oluşturulan gizli listeler. Bu listelerin oluşturulması amacıyla ABD, namaz kılan, ibadet eden Müslümanları gözetlemek için hüküm giymiş suçlular da dahil binlerce muhbiri işe aldı.”

Fişlenme raporları 60’dan fazla ülkeyle paylaşıldı

Abbas, FBI eliyle gerçekleştirilen fişlenmenin, Müslümanların çalışma ve sosyal yaşantısında karşılarına çıkartıldığını belirterek, raporun 60’dan fazla ülke, yüzlerce özel şirket, hastaneler ve üniversiteler ile paylaşıldığını, bu sayede “potansiyel terörist” olarak görülen kişilerin her yerde kısıtlamalara tabi tutulduğunu vurguladı.

Fişlenenler Müslüman cemaat tarafından dışlanıyor

Asıl amacın, İslami toplulukların mümkün olduğu kadar küçük hale getirilerek yok edilmesi olduğuna dikkati çeken Abbas, “Bu bulaşıcı bir uygulama. Fişlenen bir kişinin ortaya çıkması, diğer Müslüman cemaatindeki kişiler tarafından dışlanmalara neden oluyor veya başka şekilde küçülmelere yol açıyor. Cemaatini umreye götüren bir imam sırf FBI’ın listesinde bulunduğu için beraberinde seyahat eden tüm cemaatinin havaalanında ‘saldırgan’ şekilde sorguya çekilip arandığını görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Müslümanların gizli listesi yapılmış

Abbas, Müslümanlara uygulanan yöntemin “cadı avından” farksız olduğuna, bunun gelecekte başkalarına yapılmayacağının garantisi olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“FBI’ın bir milyondan fazla isimle Müslümanların gizli listesini yaptığını görüyoruz. Hayatımızın daha büyük bir kısmı bilgisayarlar aracılığıyla yaşanırken bu gizli listeler artık hepimizi tehdit ediyor. ABD’de veya başka yerlerde yaşayan Müslümanlar kadar herkesi tehdit ediyor. Bir gün gelecek ABD, Müslüman olmayan yeni bir öcü bulacak, bu gizli listeler başkalarını hedef alacak. Bu yüzden hepimiz Müslüman karşıtlığını kınamalı ve reddetmeliyiz.”

“Yasal bir dayanak yok”

Müslümanların fişlenmesinin herhangi bir yasal dayanağının bulunmadığını kaydeden Abbas, şu ifadeleri kullandı:

“Fişlemeler FBI’ın kendisine verdiği bir yetki. Böyle bir yasa olmadığı için, fişlemelerin önünde kısıtlamalar da yok. Bu nedenle FBI ajanlarının herhangi bir nedenle herhangi birini listeye almasının önü açık. 11 Eylül’den bu yana FBI, Müslümanları gözetlemek ve tehdit olarak konumlandırmak üzere pek çok eğitim düzenledi. Milyonlarca Müslüman adından oluşan bu gizli listeye ulaşmamızın sebebi hükümetin denetimsizliği.” (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş