Toplum

Avrupalı Türklerin Sıla Yolculuğu Devam Ediyor: Gümrük Kapılarından 1 Milyondan Fazla Yolcu Geçti

Yaz tatilinin başlamasıyla birlikte Avrupa'da yaşayan Türklerin sınır kapılarından Türkiye'ye girişleri yoğun bir şekilde devam ediyor.
04 Temmuz 2023
@aa

Özellikle Avrupa’da yaşayan ve yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen Avrupalı Türklerin sınır kapılarından girişleri devam ediyor. Sürücüler, uzun ve yorucu yolculuğun ardından Edirne’deki sınır kapılarından giriş yapıyor.

Ailesiyle Fransa’dan gelen Canan Şen, Türkiye’ye girerken tarifsiz bir mutluluk hissettiklerini ifade etti. Memleketi Yozgat’ta ailesi ve yakınlarıyla hasret gidereceğini dile getiren Şen, “Çok mutluyuz. Türk bayrağını görmek bize yetiyor. Değişik duygular hissediyoruz. Bütün yorgunluğumuz gidiyor.” dedi.

Yazarlar | 21 Haziran 2023 Sılaya Dönüşler İbadete Dönüşsün 21 Haziran 2023

“Minareleri görünce çok duygulanıyoruz”

Fransa’dan gelen Kadir Köken ise yurda gelmenin huzurunu yaşadıklarını söyledi. Yurda girmenin sevinciyle yorgunlukların ortadan kalktığını belirten Köken, Türkiye’de olmak başka bir duygu, bayrağı ve minareleri görünce çok duygulanıyoruz. Geldiğimizde ilk işimiz toprağı öpmek oluyor.” diye konuştu.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda geçişlerin hızlı olmasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Köken, Sırbistan’da zaman zaman yoğunluk yaşandığını ve mağdur olduklarını kaydetti.

gümrük kapılarından geçen araç sayısı 200 bine yaklaştı

Ticaret Bakanlığı, Kurban Bayramı’nı da kapsayan tatil döneminde gümrük kapılarından 195 bin 15 araç, 1 milyon 126 bin 761 yolcu giriş-çıkışı olduğunu bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, sınır kapılarında giriş-çıkış yapmak isteyenlerin işlemlerinin hızlı ve konforlu şekilde gerçekleşmesi için gümrük personeliyle birlikte yoğun mesai yapıldı.

Almanya’dan giden Adnan Erdoğan, Kapıkule Sınır Kapısı’nda eşiyle birlikte Türk bayrağı açarak memlekete gidişini kutladı.

9 günde 1 milyondan fazla yolcu giriş çıkış yaptı

Bu kapsamda sınır kapılarından 22 Haziran-2 Temmuz’da 111 bin 689 araç ve 611 bin 71 yolcu ülkeye girdi. Aynı tarihlerde 83 bin 326 araç ve 515 bin 690 yolcu çıkışı gerçekleşti. Söz konusu dönemde 195 bin 15 araç ve 1 milyon 126 bin 761 yolcu giriş-çıkışı oldu.

En yoğunu Kapıkule sınır kapısı

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, tatil döneminde 52 bin 30 yolcu aracı ve 214 bin 44 kişi ile en çok Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapıldı. Kapıkule Sınır Kapısı’nda en yoğun gün 2 Temmuz Pazar olurken, 6 bin 992 araç girişi gerçekleşti. Avrupa’ya açılan bu kapıda bayram boyunca günlük ortalama 4 bin 730 araç ve 19 bin 459 yolcu girdi. (aa,c)

 

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş