Gündem

Avusturya’da Otoyol Kullanacaklar Dikkat: 726 Euro Ceza Alabilirsiniz

Avusturya’da oto yollarda sağ şerit kullanımı mecburiyetine uymayan sürücülere 726 Euro’ya kadar ceza kesildiği bildirildi.
04 Temmuz 2023
@shutterstock

Avusturya, izin sezonunun başlamasıyla otoyollardaki hız ve sürüş ihlalleri kontrollerini artırdı. Kontrollerde hız sınırını aşan sürücülerin yanı Avusturya dışından gelen araç sürücülerinin ise en az dikkat ettikleri sağ şerit kullanma şartına uymayanlara da büyük cezalar verildiği bildirildi.

Avusturya Otomobil Kurumu ÖAMTC ile Almanya Otomobil Kurumu ADAC sürücüleri Avusturya otobanları ile çift şeritli diğer yollarda sağ şerit kullanımı zorunluğu hakkında uyarılarda bulundu.

1960 yılından beri Avusturya’da çok şeritli yollarda sağ şerit kullanma mecburiyeti bulunmasına rağmen son yıllarda özellikle Avusturya dışından gelen araçların sağ şerit kullanmamasına ceza yazdıkları belirtildi.

Sağ Şeriti Kullanmayanlara 726 Euro Ceza

Otoyol kurallarına göre Avusturya’da araç sollama anı ve bütün şeritlerin dolu olması dışında hemen sağ şeride geçme zorunluluğu bulunuyor. Sağ şeridi kullanmayarak 300-400 metre sol veya orta şeritten giden araçlara 726 Euro’ya kadar ceza kesilebiliyor. Almanya’da da aynı kural olmasına rağmen, yaz tatili sebebiyle Avusturya’da kontroller daha da sıklaştırılmış bulunuyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş