Gündem

Macron: Çocukları Protestolar Katılan Ailelere Para Cezası Verelim

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron protestolarda, çocukları olaylara karışan ailelere mali yaptırım uygulamak istediğini söyledi. 
04 Temmuz 2023
@shutterstock

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 18 yaşın altındaki gencin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak başlayan protestolarda, çocukları olaylara karışan ailelere mali yaptırım uygulamak istediğini söyledi. Macron, 27 Haziran’dan bu yana olaylı protestolara müdahale eden polislerle Paris’te bir restoranda gayriresmi yemekte bir araya geldi.

Gündem | 4 Temmuz 2023 Fransa’daki Protestolar 7. Gününde: 3 Bin 500 Kişi Gözaltına Alındı 4 Temmuz 2023

“Ceplerine dokunmak lazım”

Fransız basınındaki habere göre, Macron polislere desteğini açıklayarak, çocukları olaylara karışan aileleri mali olarak cezalandırmak istediğini belirtti. Macron, burada “Ceplerine dokunmak lazım ancak bundan anlarlar. Yaptıkları saçmalığın karşılığı mali bir yaptırım olmalı.” ifadesini kullandı.

Kırıp dökmek için can atıyorlar

Polisler de Macron’a yakınarak “Olayın çıkmadığı maç ya da başka bir etkinlik olmuyor. Kırıp dökmek için can atıyorlar.” dedi. Öte yandan, ülkede günlerdir süren toplumsal olaylarda 72’si dün olmak üzere şu ana kadar 3 bin 486 kişi gözaltına alındı. Gösterilerde, 1105 binanın yanı sıra kamusal alanda 12 bin 202 nokta kundaklandı, 5 bin 892 araç yakıldı.

Aşırı sağcı gruplar eylemcilerle çatıştı

Ülke genelinde 269 polis ve jandarma karakolu saldırıya uğradı, 808 kolluk kuvveti yaralandı. Sosyal medyada yer alan görüntülerde ise Angers ve Chambery kentlerinde aşırı sağcı grupların sokağa indiği, eylemcilerle çatıştığı görüldü. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş