Gündem

Almanya’da Aşırı Sağcı Partiye Hazine Yardımı Şoku! Men Edilebilir

Almanya Anayasa Mahkemesinde aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Partinin hazine yardımından men edilip edilmeyeceğinin incelendiği dava başladı.
05 Temmuz 2023
@aa

Almanya’nın Karlsruhe kentinde bulunan Anayasa Mahkemesinde, Federal Meclis (Bundestag), Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) ve Alman hükümetinin NPD’nin hazine yardımından men edilmesi talebiyle yaptığı başvurular görüşülüyor. Mahkeme Heyeti Başkanı Doris König, dava başlamadan iki saat önce NPD’nin mahkemeye faks göndererek davaya katılmayacağını bildirdiğini belirterek, gelen yazıda “davanın adil olacağının beklenmediğinin” savunulduğunu aktardı.

Gündem | 3 Temmuz 2023 Almanya’da Aşırı Sağın Yükselişi Sürüyor! AfD’nin Adayı Belediye Başkanı Seçildi 3 Temmuz 2023

16 eyalet “devlet yardımı kesilsin” dedi

Böyle bir durumun ilk kez yaşandığına işaret eden König, katılım zorunluluğu bulunmadığı için davanın NPD’nin temsilcisi olmadan başlayabileceğini söyledi.

Hamburg Eyaleti Başbakanı da olan Bundesrat Başkanı Peter Tschentscher, ilk duruşmada, özgürlükçü demokratik düzenin korunması açısından NPD’nin devlet yardımdan men edilmesinin 16 eyaletin önemli bir talebi olduğunu belirterek, “Anayasa Mahkemesince anayasa düşmanı olarak sınıflandırılan bir partinin devlet tarafından finanse edilmesi ve böylece devleti tahrip edici faaliyetlerin desteklenmesi son derece çelişkili.” dedi.

“Anayasaya aykırı hareket ediyor”

Bundestag Başkanı Baerbel Bas da “anayasa düşmanlarının” vergilerle desteklenmesinin halka anlatılamayacağını ifade etti. Anayasa Mahkemesi 2017’de, NPD’nin anayasaya aykırı hedefleri bulunan bir parti olmasına rağmen partinin eylemlerinin başarıya ulaşacağı yönünde yeterli delil bulunamadığını gerekçe göstererek, kapatılmamasına hükmetmişti. Ancak kararda, yasa değiştirilerek anayasaya aykırı olan partilere başka yaptırımlar uygulanabileceği belirtilmişti.

Hazine yardımını düzenleyen yasa maddesi değişti

Bunun üzerine Federal Meclis, partilere hazine yardımını düzenleyen yasadaki maddeyi değiştirerek, “Hedefleriyle veya taraftarlarının davranışlarıyla özgür demokratik temel düzeni bozmayı, bunu ortadan kaldırmayı veya Almanya’nın varlığını tehlikeye atmayı amaçlayan partilerin hazine yardımından men edileceği” ibaresini eklemişti.

İsmini değiştirdi

Daha sonra Bundestag, Bundesrat ve Federal Hükümet 2019’da NPD’nin veya yerine açılacak partilerin 6 yıl boyunca hazine yardımından men edilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. Bu arada NPD, Haziran 2023’te ismini “Vatan” (Die Heimat) olarak değiştirmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş