Gündem

Srebrenitsa’da Katledilen Yüzlerce Kişinin Cesedine Hala Ulaşılamadı

Srebrenitsa soykırımının üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen yüzlerce kurbanın cesedi hala bulunamazken, binlerce soykırım kurbanına ait kemik kalıntıları ise açılan 81 toplu mezardan çıkartıldı.
05 Temmuz 2023

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Başkanı Mujo Hadziomerovic, yaptığı açıklamada, Srebrenitsa’da 1995 yazında yaşananlara ilişkin, “Srebrenitsa ile ilgili bu zamana kadar 7 bin 757 kimlik doğrulandı. Kimliği belirlenen 6 bin 721 soykırım kurbanı Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedildi.” dedi.

Gündem | 2 Haziran 2023 Bosna Savaşında Sivilleri Katleden Sırp Yetkililere 15 yıl Hapis Cezası Verildi 2 Haziran 2023

“797 kişinin kemik kalıntılarına ulaşmaya çalışıyoruz”

Srebrenitsa’daki soykırımın ardından 12 bin 469 kemik kalıntısının toplu mezar kazılarından çıkarıldığını söyleyen Hadziomerovic, “Vakalara ilişkin kimlik, DNA analizleri ve incelemeler devam ediyor. Süreç tamamlanmış değil. Srebrenitsa’da öldürülen 797 kişinin kemik kalıntılarına ulaşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Hadziomerovic, resmi kayıtlara göre Srebrenitsa’da en az 8 bin 372 kişinin öldürüldüğünün yazıldığını belirtti.

“563 çocuk ve 60 kadın öldürüldü”

Srebrenitsa’da güvenli bölgeye ulaşmaya çalışan yüzlerce çocuk ve kadının da öldürüldüğünü vurgulayan Hadziomerovic, “Bizdeki verilere göre, Srebrenitsa’da 563 çocuk ve 60 kadın öldürüldü.” ifadelerini kullandı.

Hadziomerovic, aradan 28 yıl geçmesine rağmen hala toplu mezar kazılarının devam ettiğini belirterek “Srebrenitsa kurbanlarının çıkartıldığı 81 toplu mezara ulaşıldı. En büyük toplu mezar 1153 kişiye ait kemik kalıntısının çıkartıldığı Kamenica. En uzak toplu mezar ise Srebrenitsa’dan 200 kilometre uzaklıkta Kalinovik’te bulundu. Burada 6 Srebrenitsalı gence ulaşıldı.” dedi.

“1600 kişiye ait DNA analizleri bulundu”

Bosna Hersek genelindeki 12 morgda 1600 kişiye ait DNA analizlerinin bulunduğuna dikkati çeken Hadziomerovic, “Bunlara ‘isimsiz’ diyoruz zira, DNA-kan eşleşmesi yok.” diye konuştu.

Hadziomerovic, yeni toplu mezarlara eğitimli köpeklerle ulaşmaya çalıştıklarını anlatarak, “Köpeklerin yanı sıra yerin 10 metre derinliğinde kemik kalıntısına ulaşabilen detektörleri de almayı planlıyoruz. Mahkemelerdeki tanık ifadelerini de değerlendirip alanlarda inceleme yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kayıp olanların yüzde 80’i bulundu

Bosna Hersek’te 1992-1995’te yaşanan savaşta 34 bin kişi için kayıp ihbarı yapıldığını söyleyen Hadziomerovic, şöyle devam etti:

“34 bin ihbardan 29 bin 704’ü doğrulandı. Bosna Hersek’te hala 7 bin 500 kişinin kayıp olduğu belirtiliyor. Bosna Hersek’te kayıp olanların yüzde 80’i bulundu. Bir çatışmanın ardından bu kadar oranda kişinin bulunması dünyanın başka bir yerinde yok. Tecrübelerimizi Ukrayna, Libya ve Azerbaycan ile paylaşabilmek için çalışmalar yürütüyoruz.”

Kurban yakınlarının umutlu bekleyişi sürüyor

Hadziomerovic, morglarda kimliği belirlenmiş 55 kişiye ait kemik kalıntısının bulunduğunu belirterek “Bu kişilerin kurban yakınları belki bir kemik parçası daha bulunur umuduyla sevdiklerini Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnetmekte kararsız.” dedi.

Bu yıl, soykırımın 28’inci yıl dönümünde de kimliği tespit edilen 30 kurban defnedilecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş