Gündem

Almanya’da Bu Ay Emeklilik Zammı Geliyor

Almanya’da emeklilik maaşları bu ay itibariyle ortalama olarak yüzde 5 oranında artacak.
06 Temmuz 2023
@shutterstock

Almanya’da emeklilik maaşları bu ay itibariyle ortalama olarak yüzde 5 oranında artacak. Artışlar Batı Almanya’da yüzde 4,39, Doğu Almanya’da ise yüzde 5,86 oranında olacak.

MAAŞ BAĞLAMA ORANI ARTIRILDI

Yeni emeklilik düzenlemesine göre, emekli maaşı bağlama oranları da artırılarak eşitlendi. Batı Almanya’da 36,02 Euro, Doğu Almanya’da da 35,52 Euro olan emeklilik maaşı bağlama oranı 37,60 Euro’ya çıkarılarak eşitlendi. Eşitlemeyle, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren emeklilik maşı bağlama oranı hem Doğu Almanya’da hem de Batı Almanya’da aynı olacak. 

MAAŞLARDA ORTALAMA 50 EURO ARTIŞ

Emeklilik maaşı aylık bağlama oranlarının artırılması ile Batı Almanya’da bin Euro olan emekli maaşları Bin 43,90 Euro’ya, Doğu Almanya’dan emekli olanların bin Euro’luk emekli maaşları bin 58,86 Euro’ya yükselecek.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş