Gündem

Fransa’da Polisi Protesto Etmek Yasaklandı

Fransa'da polis şiddetine karşı düzenlenmek istenen iki gösteri resmi makamlarca yasaklandı, göstericiler kararı protesto etti.
09 Temmuz 2023

Fransa’da polis şiddetine karşı düzenlenmesi planlanan iki gösteri yasaklandı.
2016’da jandarma aracında ölümü ülke genelinde tepkilere yol açan siyahi genç Adama Traore için düzenlenmesi planlanan iki gösteri yasak kararına takıldı.

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu binden fazla gösterici, kararın yasal olmadığını belirterek polis engeline rağmen Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Kimse Özgürlüğümüzü Yasaklayamaz

Ölen siyahi gencin ablası Assa Traore, basına yaptığı açıklamada, “Kimse özgürlüğümüzü, kimse ülkemizi savunmamızı engelleyemez. Bizim ülkemiz, bizim ülkemizdir. Ülkemizin demokrasisini, hürriyetini savunuyoruz. Bu gösteri yasağını kabul edersek insan haklarını savunan diğer tüm gösterileri yasaklayacaklar.” dedi.

Traore, yaşama haklarının olduğunu belirterek, “Burada bulunan herkes gibi tüm ölülerimizin yaşama hakkı vardı. Hayvan değiliz ve asla onların kurbanı olmayacağız.” ifadelerini kullandı.

Aslen ABD’li olan ve 30 yıldır Fransa’da yaşayan gösterici İsabel Encinias, Fransa’nın “özgürlük, eşitlik ve kardeşlik” ülkesi olması gerektiğini ancak bundan eser kalmadığını savundu.

Fransa ABD’ye Benzemeye Başladı

Encinias, “Bence bütün dünya bize bakıyor ve ‘(Fransa’da) Neler oluyor?’ diye soruyor. ABD’ye benzemeye başladık.” diye konuştu.

ABD’yi adaletsizlik ve polis şiddeti yüzünden terk ettiğine dikkati çeken Encinias, Fransa’da da aynı sorunla karşılaştığını ve korktuğunu söyledi.

Encinias, “Şiddete şiddetle cevap veriliyor. Bu, çok tehlikeli bir şey.” dedi.

Gösterinin sonlarına doğru polis, bazı göstericileri dağılmadıkları için darbetti, alanda görüntü almak isteyen basın mensuplarına da müdahalede bulundu. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş